Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelTüm özellikleri ile iOS 9

  Tüm özellikleri ile iOS 9

  wwdc-2015-ios9Apple mobil cihazları iPhone, iPad ve iPod touch’ın işletim sistemi iOS 8’in gelecek nesil versiyonu iOS 9’un geliştirici sürümü yayınlandı. iOS 9, Apple mobil cihaz kullanıcıları için mevcut işletim sistemi deneyimine birçok yeni özellik ve geliştirilen hız faktörününü alışık olunan tasarım ile birlikte getiriyor.

  Tasarım anlamında iOS 8 çizgisini devam ettirdiği görülen iOS 9, Siri ekseninde çok sayıda yenilik sunuyor. Örneğin araç kullanıldığı anlarda ya da spor yaparken etkileşimi buna göre sunuyor. Koşmaya başlandığında müzik uygulaması açılıyor.

  Siri daha akıllı

  iOS 9 ile birlikte farklı bir animasyonla gelen Siri, kullanıcıların çok daha yoğun işlem gücü gerektiren direktiflerini çözümleyebiliyor. Haziran 2014’te çekilmiş fotoğraflarım gibi komutları doğru şekilde yanıtlıyor ve kullanıcısına Fotoğraflar uygulaması üzerinde gerekli ayrıştırmayı yaparak ilgili içeriği sunuyor. Güvenlik temelinde ise güncelleştirmeler söz konusu.

  d82072ec4d1d94f99f755ecdf22bd3ce9384d983_expanded_xlarge_0Spotlight, Apple Haritalar ve Apple Pay

  Spotligh özellği de geliştirmelerin bir diğer boyutu olarak karşınıza çıkıyor. Örneğin Facebook’ta paylaşım yapacaksınız, uygulamayı açmadan bunu gerçekleştirebiliyorsunuz. Takvim uygulamasına e-mail üzerinden eklemelerde bulunabilme, fotoğraf da eklenebilen Notlar’da tasarım değişikliği, Apple Haritalar uygulamasında ABD, Çin ve Almanya’yı kapsayacak şekilde toplu taşıma araçlarını görebilme, Apple Pay üzerinden toplu taşıma ödemesi yapabilme diğer öne çıkan yenilikler arasında.

  multitasking-ipad-710x473Passbook uygulamasının adı Wallet olarak değişirken Apple Pay’e mobil uygulamalar üzerinden alışveriş yapabilme özelliği geliyor. Apple, Gazetelik uygulamasının yerini ‘Haberler’ uygulaması alıyor. Yenilikler bunlarla sınırlı değil…

  QuickType özelliği ile klavye yeni özellikler kazanırken iOS 9, çok daha yüksek grafiklere ama düşük dosya boyutlarına sahip oyunların önünü açıyor. Ve iPad kullanıcıları için belki de en çok dikkat çeken yeniliği sona saklıyoruz: Bölünmüş ekran özelliği. iPad Air, Air 2, iPad mini 2 ve iPad mini 3 modellerini kapsayacak şekilde tek ekran üzerinde iki ayrı uygulama çalıştırılabilecek. Bu özellik sayesinde bir yandan oyun oynarken, diğer yandan arkadaşlarınızla mesajlaşabileceksiniz. Multitasking olarak da bilinen bu özellik, Apple tarafından Google’dan (Android) önce mobil kullanıcılara sunulmuş oluyor.

  iPhone için pil tasarruf modu ise bir diğer yenilik. iPhone cihazlarda şarjı 3 saate kadar uzatan bu özellik mobil kalma süresini artırıyor.

  apple-wwdc-20150264iOS 9 hangi cihazlara gelecek?

  iOS 9, açık beta halinde Temmuz ayında kullanılabilecek. Çeşitli güncellemelerle geçecek birkaç ayın sonrasında ise muhtemelen Eylül ya da Ekim ayında son kullanıcı sürümü ile uyumlu iOS cihazlara indirilebilecek. Dosya boyutu yaklaşık 1.3 GB olacak. iPad 2 ve sonrası; iPhone 4s ve sonrası ile iPod touch 5. nesil cihazlarına gelecek.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN