Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiiOS 9 kullanım oranı açıklandı

  iOS 9 kullanım oranı açıklandı

  appleios9.1ipucuvepufnoktalari112

  Zaman zaman yayınlanan iOS işletim sistemine ilişkin kullanım oranı raporları, yazılım dünyasına dair en ilginç konular arasında. Apple’ın çeşitli lansmanlarında sıklıkla vurguladığı oranlar, mobil işletim sistemi sürümlerinin yeni versiyonlarının, ne seviyede ilgi gördüğüne işaret ediyor. En son işletim sistemi sürümü bilindiği üzere iOS 9 ve yayınlanan yeni bir rapor, yazılımın güncel kullanım oranını ifade ediyor.

  ios9

  iOS 9 yüzde 77’yi gördü

  Buna göre iOS 9 işletim sisteminin, tüm Apple iOS cihazları arasındaki kullanım oranı, 22 Şubat 2016 itibarıyla yüzde 77. İlgili oran iOS 9.0, 9.0.2, 9.1, 9.2, 9.2.1 sürümlerinin tamamını kapsıyor ve alışılmışın dışında kaldığı görülüyor; çünkü beklentilerin bir miktar altında kalıyor.

  iOS 8’de oran yüzde 17 

  Yeni bilgiler iOS 9 kullanım oranının yanı sıra diğer sürümlerin gördüğü ilgiye de ışık tutuyor. Bu noktada iOS 8’in yüzde 17’lik kullanım oranı dikkat çekici. iOS 7 ve altındaki sürümlerin de yüzde 6 oranında tedavülde oldukları görülüyor. Söz konusu oranlarda iPhone 6, iPhone 5 gibi serilerin yanında iPhone 4 ve altının da halen dünyanın birçok yerinde kullanımda olmasının etkili olduğunu belirtelim.

  iOS 10 da yaklaşıyor

  iOS 9 işletim sistemi, en güncel Apple akıllı telefon ve tablet modellerinde önyüklü olarak gelmiş; önceki modellerde ise işletim sistemi güncellemesi gerekmişti. Haziran ayında beta sürümünün yayınlanması beklenen iOS 10 öncesinde iOS 9’un kullanım oranının yüzde 80-85 aralığına ulaşması bekleniyor.

  Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN