iOS 9.3 ile Gelecek Yenilikler

0

Apple’ın iOS güncellemeleri her zamanki gibi merakla bekleniyor. Apple, iOS ortamlarda en son versiyon olarak kullanılmakta olan iOS 9.2.1 üzerine, geliştiriciler için iOS 9.3’ün beta 1 ve beta 2 güncellemelerini yayınladı.  iOS 9.3’ün son kullanıcıya ne zaman yayınlanacağı, bu makalenin yazıldığı sırada halen netleşmiş değildi. Söylentiler, Şubat ayı ortalarında olacağı yönünde. iOS 9.3’ün beta 2 güncellemesini alacak olan iOS cihazlar; iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4 ve iPod touch 5. Bu modellerin iOS 9.3 güncellemesini de alacağına kesin gözü ile bakabiliriz.

Bu haftaki yazımda; iOS 9.3 ile gelecek yeniliklerden bahsedeceğim.

iOS 9.3 ile ek güvenlik ve gizlilik konularında iyileştirmeler ile birlikte, iPad’ler için Haberler, Sağlık, CarPlay ve Gece modu gibi yenilikler geliyor.

Uzun süredir  beklenen yeniliklerden birisi de hızlı erişim ekranında daha fazla uygulamanın olmasıydı. Artık, hızlı erişim ekranında 3D Touch, Wi-Fi, Gece Modu, Batarya gibi servisleri ayarlayabileceğimiz ikonlar olacak.

Gece Modu

ios93_0121

IOS 9.3’ün yeni özelliklerden belkide en önemlisi Gece Modu. Akşam saatlerinde  telefon ekranında parlak mavi ışığa maruz kalmak, kullanıcının uyku döngüsünü etkileyebiliyor. Buna çare olarak;  gece parlak ekranın zararlarını en az indirmek için Gece Modu geliştirilmiş. Bu özellik ile kullanıcılara, parlak renkler yerine daha yumuşak ve sıcak renkler ve geçişler sunuluyor.

ios93_0122

Gece Modu manuel olarak açılıp kapatabilmesine rağmen, eğer istenirse zaman ayarlaması yapılabiliyor.

Gece Modu özelliğinin  iOS 9.3 beta 2 deki ekran görüntüsü yukarıdaki şekilde. Apple iOS 9.3’ü son kullanıcıya sunduğunda ekranda değişiklikler olabileceğini de söylemek isterim.

Hızlı Aksiyon

ios93_01121

ios93_01122

iOS 9.2 güncellemesinden sonra gelen 3D Touch özelliği ile bazı uygulama ikonlarına hafif ya da sert basılması ile farklı aksiyonlar alınabiliyordu. iOS 9.3 ile bu özelliğe eklemeler geliyor. Aylarlar, Hava durumu, Müzik, App Store, vs. ikonları da artık  3D Touch özelliği kazanıyor. Bu yenilikler sayesinde uygulamayı açmadan kısayollarına ulaşmak mümkün olacak.

Ayarlar butonuna sert basıldığında Bluetooth, Wi-Fi, Pil ve Duvar Kağıdı seçeneklerine erişim kısayolları beliriyor. Aynı şekilde hava durumu uygulaması kısayolunda; gerek bulunan lokasyon ve gerekse de daha önce eklenen lokasyonların hava durumu hakkında kısa yoldan bilgi alma şansınız bulunuyor.  App Store uygulaması kısayollarında; güncellemeleri direk yapma şansınız oluyor. Hızlı şekilde uygulama satın alabiliyor, yine hızlı şekilde arama yapabiliyorsunuz.

Notlar

iOS 9.3 güncellemesi ile Notlar uygulamasına el izi  ya da parola ile koruma geliyor.

ios93_01123

Bu özellik etkinleştirildiğinde,  parola korumalı olan notlar, açılış için parmak izi ya da parola istiyor. Aynı zamanda yeni notlar uygulamasında, düzenlenen tarihine göre ve isme göre sıralama yapma şansınız oluyor

Haberler

Apple, kullanıcının tercihlerine özel, haberler uygulamasını geliştirmiş. Apple editörleri trend konularda özel tüyolar ile haberlere ulaşmanızı sağlıyor. Haberler uygulamasının diğer yeni bir özelliğide; in-line  videolar ile daha hızlı haber güncellemesi yapıyor olması.

ios93_01124

 

CarPlay

ios93_01125

Apple, iOS 9.3 güncellemesi ile CarPlay uygulamasında yeni bir müzik deneyimi sunuyor. Müzik parçalarını gruplandırmadan tutun da  çevrede bulunan benzin istasyonlarının yerinin gösterilmesine kadar bir dizi yenilik bulunuyor.

Apple Watch

ios93_01126

iOS 9.3 ve watchOS 2.2 ile artık iPhone’un biren fazla Apple Watch ile eşleşmesi mümkün oluyor. Eşleşmenin olabilmesi için cihazların iOS 9.3 ve Apple Watch watchOS 2.2 seviyesinde olması gerekiyor.

iBooks için iCloud

ios93_01127

iBook için iCloud özelliği, konusunda bir eksikliği gidermesi bakımında önemli bir yenilik sunuyor. Kullanılan cihazda bu özellik etkinleştirildiğinde, iBooks içindeki tüm içerikler  iCloud hesabını kullanan diğer bütün cihazlarda senkronize oluyor.

 

Cevap bırakın