iOS 8.X ile Gelen Yenilikler

0

iOS 8, şimdiye kadar yayınlanmış en büyük iOS  güncellemesi olarak öne çıkıyor. Özellikle son güncelleme olan iOS 8.2, sağlık ve fitness uygulamaları, spor hocanız veya doktorunuz ile direk iletişim halinde olmanızı sağlıyor. Yapılan son güncelleme ile Apple’ın akıllı saati olan Apple Watch ile tam entegrasyon sağlanmış durumda. Çok yakında yapılacak 8.3 güncellemesi ile akıllı sekreter Siri’nin Türkçe desteği de gelmiş olacak. Aynı şekilde gelecek güncelleme ile App Stora’da bulunan ücretiz uygulamaların şifre sormadan indirilmesi mümkün olacak.

iOS 8 ile gelen özelliklerden genel olarak bahsedecek olursak:

iOS 8 ile artık hangi uygulamanın ne oranda kullanıldığını görebiliyoruz. Böylece telefon şarjının hangi uygulama tarafından ne oranda tüketildiğini görerek, önlem alma şansınız oluyor.

  • ios8bu1

– iOS 8’le birlikte, fotoğraf çekmek için kamera uygulamasında zamanlama özelliği kullanılmaya başladı. Seçiminize göre 3 ila 9 saniye süre tanımlayarak fotoğraf çekme seçeneğiniz var.

  • selftimerio8

iOS 8 de silinen fotoğraflar için “ geri dönüşüm kutusu” bulunuyor. Bir fotoğraf silindiğinde “ son silinenler” adımda bir albüme taşınıyor. Daha sonra fotoğraf hakkında fikrinizi değiştirirseniz diye kurtarılmak üzere 30 gün o albümde bekletiliyor.

  • GeriDonusumKutusuios8

-iOS 8 artık uygulama geliştiricilere filtre ve düzenleme araçları oluşturma olanağı sunuyor. Aynı zamanda işletim sisteminde, fotoğrafta pozlamayı,kontrastı,parlaklığı otomatik olarak ayarlayan bir servis çalışıyor. Bütün bu ayarlamalar telefon tarafından geri planda otomatik olarak yapılıyor. Fotoğraf çekildikten sonra ufuk çizgisini düzeltebileceğiniz, kırpma yapabileceğiniz özellikler sunulmakta.

ios8phptpapps8

 


 iPhone 6 plus kullanıcılarına, iOS 8 ile birlikte, cihaz döndürdüğünde ana ekranında aynı şekilde döndürülebildiği bir yenilik sunuluyor.

ios8ekrandondurme

 


-iOS 8 ile e-postalarınızı sürükleyerek silmek mümkün.

-E-posta yazarken, aynı zamanda farklı bir kişiye de e-posta göndermek için öncekini kapatmanıza artık gerek yok. Açık olan bütün e-postaları karuzel şeklinde göstererek istediğinizi seçip öne çıkartarak devam edebiliyorsunuz.

birdenfazlamailios8e

 


-iOS 8 ile lokasyonunuz belli zaman dilimlerinde paylaşabiliyorsunuz. İster bir saatliğine, ister bir gün ya da her zaman aktif edebiliyorsunuz.

ios8lokasyonpaylasma


-iOS 8 de standart olarak gelen kamera uygulaması ile hızlandırılmış veya yavaşlatılmış video çekmek mümkün oluyor.

hızlan_yavas_ios8


– Gelen e-posta, takvim, davetiye, mesaj veya hatırlatmaları ekranın üstündeki uyarılar kısmından anında cevaplamak mümkün oluyor.

notifications


-iOS 8 de apple’ın kendi klavyesini kullanma zorunluluğu yok. Artık farklı klavye uygulamalarını da kullanabiliyorsunuz. Bunlardan en çok kullanılanı Swiftkey.

yeniklavyeios8


 -iOS 8 de home tuşuna iki kez üst üste bastığınızda açtığınız uygulamalar ile birlikte artık son olarak iletişim kurduğunuz kişileri de görebiliyorsunuz.

keypeopleio82


 -iOS 8 ile mesajlaşma uygulamasında bir seferde 3 fotoğraf gönderebiliyorsunuz.

sendpicturesios8


 -Mesajlaşma uygulaması ile tıpkı WhatsApp’ta olduğu gibi sesli mesaj göndermek mümkün.

seslimesajgondermeios8


– iOS 8 ile Safari’ye ilave bir görünüm seçeneği getirilmiş. Mobil sürüm yerine masaüstü site görünümünü sunuluyor.

– Spotlight arama servisi ile anında web’te ya da Wikipedia’da arama yapabiliyorsunuz.

– Aile içi paylaşım ile artık aile üyeleri App Store’dan satın aldıklarını aralarında paylaşabiliyorlar. Bu özellik ile satın alınan müzikleri, filmleri, kitapları ve uygun uygulamaları, fotoğrafları, videoları aile içinde paylaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda aile üyeleri ile konum paylaşımı da sağlanabiliyor.

aileicipaylasim


– iOS 8 ile birlikte gelen aktivite izleyicisi uygulaması, kalp atış hızı başta olmak üzere adım sayar ve diğer sağlık ve fitness uygulamaları ile haberleşerek, oldukça kullanışlı bir ekran sunuyor.

aktiviteizlemeios8


 -iOS 8 ile iPhone, iPad ve Mac ortamları birbirlerine daha bağlı hale gelmiş durumda. Örneğin bir e-posta yazmaya bir cihazda başlayıp, sorunsuz şekilde başka bir aygıtta devam edebiliyorsunuz. Bununla birlikte iPhone’a gelen çağrılara Mac yada iPad’den cevap verebiliyor ve aynı zamanda bu aygıtlardan SMS mesajları da gönderebiliyorsunuz.

devamlilikios8

 

iOS 8 yayınlandıktan sonra bazı güncellemeler aldı. Şu an en son sürümü iOS 8.2. Çok yakında iOS 8.3 güncellemesi yayınlanacak.

iOS 8.2 çalıştıran iPhone satın almak için linki takip edebilirsiniz.
Cevap bırakın