Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GeneliOS 18 Güncellemesinde Yapay Zeka Rüzgarı: Neler Göreceğiz?

  iOS 18 Güncellemesinde Yapay Zeka Rüzgarı: Neler Göreceğiz?

  Apple, Haziran ayında gerçekleştireceği WWDC 24 zirvesinde ilk kez karşımıza iOS 18’i çıkaracak. Bu güncelleme Apple için de kullanıcılar için de çok ama çok kritik olacak. Çünkü Apple, ilk kez çok kapsamlı bir yapay zeka güncellemesini kullanıcısına sunacak. Ağırlıklı olarak iPhone’larda bu değişimi görecek olsak da iPadOS, watchOS dahil Apple’ın sunacağı diğer farklı platformlarda da yapay zekanın izlerine daha fazla rastlayacağız. Peki iOS 18’de ilk etapta neler bekleniyor? Elbette, Apple bu noktada ‘ser veriyor, sır vermiyor’. Haliyle şirkete yakın kaynaklardan sızan bilgilere bakmak durumundayız.

  Peki iOS 18’de yapay zekayı fazlaca göreceğimize nasıl bu kadar emin oluyoruz? Bu noktada Apple’ın CEO’su Tim Cook’un açıklamalarına dönmemiz gerekiyor, zira aylar önce Cook Apple’ın yapay zeka konusunda fazlaca zaman ve çaba harcadığını söylemiş ve Apple’ın devam eden yapay zeka çalışmalarının ayrıntılarını “bu yılın ilerleyen dönemlerinde” paylaşmayı planladığını doğrulamıştı. Bu yılın ilerleyen dönemleri derken net olarak gün vermese de, WWDC olduğunu anlamak çok zor değil.

  Apple Yarışta Geri Kalmak İstemiyor

  Apple’ın Microsoft, Google, Amazon ve OpenAI gibi yapay zeka konusunda önde olan şirketlere yetişmek için yarıştığını biliyoruz. Apple, yapay zeka araştırmalarına ve büyük dil modellerini çalıştırmak için gereken donanıma yılda 1 milyar dolardan fazla para harcıyor. Kaldı ki Apple’ın sırf yapay zekaya yoğunlaşabilmek için 10 yıllık elektrikli araç projesini iptal ettiği de herkesin malumu.

  Apple’ın iOS 18’de yapay zekayı çeşitli şekillerde kullanmayı ve yerleşik uygulamalarının çoğunu güçlendirmeyi planladığı söyleniyor. Örneğin Apple Music’te Apple, otomatik olarak oluşturulan Apple Music çalma listeleri sunabilir ve Pages ve Keynote gibi uygulamalar yapay zeka destekli yazı ve slayt destesi oluşturma imkanı sunabilir.

  Sadece iPhone 16 Serisiyle mi Sınırlı Olacak?

  Apple’ın uyguladığı en ileri yapay zeka özelliklerinden bazıları, daha güçlü çiplere sahip iPhone 16 modelleriyle sınırlı olabilir. Bazı üretken yapay zeka özellikleri aygıt üzerinde işlemeyle sınırlıysa, muhtemelen yalnızca iPhone 16 modellerinde kullanılabilir.

  Apple, üretken yapay zeka özelliklerini cihaz üzerinde mi sınırlayacağını yoksa bulut üzerinden mi dağıtacağını hala düşünüyor, çünkü cihaz üzerindeki yaklaşım daha güvenli olacak ve Apple güvenliğe öncelik verme eğiliminde. Apple, bazı işlevlerin bulutta ve bazı daha hassas verilerin yalnızca aygıt üzerinde işlendiği karma bir yaklaşıma sahip olabilir. Apple, 2023 ve 2024 yıllarında yapay zeka sunucuları inşa edecek ve 2024’ün sonlarında üretken yapay zeka işlevselliğini dağıtmaya hazır olacak ki bu da iOS 18’in Eylül ayındaki çıkışıyla aynı zamana denk geliyor.

  Yapay Zekanın Anahtarı A18 Çipinde

  iPhone 16 Pro modelleri için planlanan yeni nesil A18 çipi, “önemli ölçüde” daha fazla çekirdeğe sahip yükseltilmiş bir Neural Engine’e sahip olabilir ve bu da gelişmiş AI / makine öğrenimi performansına olanak tanıyabilir. Neural Engine hakkındaki söylentiler, Apple’ın iOS 18’deki yapay zeka planlarına dair ipuçları veriyor.

  Apple ayrıca, geliştiricilerin uygulama oluşturma sürecini kolaylaştırmasına olanak tanıyan, kod bloklarını öngörmek ve bitirmek için bir yapay zeka aracı içerecek güncellenmiş bir Xcode sürümü üzerinde çalışıyor. Apple ayrıca, Xcode’a dahil edilecek yapay zeka özellikleriyle uygulamaları test etmek için yapay zeka tarafından oluşturulan kodu da değerlendiriyor.

  Apple Sohbet Robotu Yapmayacak

  Apple’ın iOS 18’e kendi yapay zeka sohbet robotunu dahil etmesi beklenmiyor, ancak Google veya OpenAI teknolojisini kullanan bir sohbet özelliğini tercih edebilir. Apple, iOS 18’de Gemini AI motorunu iPhone’a entegre etme konusunda Google ile görüşmeler yapıyor. Apple, Google’ın geniş dilli modellerini lisanslamak istiyor, ancak şartlar ve marka henüz kararlaştırılmadı.

  Apple, cihaz üzerinde çalışacak yeni yapay zeka özellikleri geliştiriyor, ancak görüntü oluşturma ve bir komuta dayalı kompozisyon yazma gibi bulut tabanlı üretken yapay zeka özelliklerini güçlendirmek için büyük ölçekli donanım altyapısına sahip bir ortak istiyor. Apple, Google’ın yanı sıra Baidu ve OpenAI ile de görüşmeler gerçekleştirdi.

  iOS 18 Sadece Bir Başlangıç

  Apple’ın tam üretken yapay zeka vizyonunun oturması zaman alacak, bu nedenle Apple’ın planladığı yapay zeka özelliklerinin tamamı iOS 18’e gelmeyebilir. Ancak iOS 18 yayınlandığında Apple’ın yapay zeka alanına ne kadar yoğunlaştığını görmüş olacağız ve tabii ki ben de yakından takip ederek gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN