Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerYazılımiOS 17 ile gelen 5 dikkat çeken özellik

  iOS 17 ile gelen 5 dikkat çeken özellik

  Telefonların gerçek manada akıllı telefona evrimleşme süreci 2007’de ilk iPhone’un ortaya çıkmasıyla başladı. Steve Jobs’ın elindeki iPhone, o dönem için bir devrim niteliğinde yenilikti ancak o anın önemini yıllar geçtikçe daha iyi anladık. O günden bu yana pek çok yeni iPhone modeli ortaya çıktı ve iPhone’ları iPhone yapan da hiç şüphesiz yazılım yani iOS oldu. iOS, o günden bu yana yenilenmeye devam etti ve bugün iOS 17 elimizin altında.

  iOS 17’ye geçmeli miyim?

  iOS 17 güncellemesinin yayınlandığı günden bu yana bazı minik kusurları var ve her gün kullanıcılar bu sorunları internette rapor ediliyor. Apple bu şikayetlere ve noksanlıklara kulak vererek minik minik güncellemeler yayınlıyor. Son olarak yayınlanan iOS 17.0.3 güncellemesi de iPhone 15’lerdeki aşırı ısınma sorununa yönelik olarak geliştirildi ve bu güncellemenin ısınma sorununu çözdüğü rapor edildi.

  Özetle iOS 17’ye geçmenizden yana bir sorun yok. Ancak geçmeden önce yedeğinizi aldığınıza emin olun.

  iPhone’umu iOS 17’ye nasıl güncellerim?

  Genel bir kural olarak, telefonunuzu tamamen yedeklemediğiniz sürece yeni bir işletim sistemi yüklemeyin. Bir iCloud yedeklemesi yapabilir veya telefonunuzu bir bilgisayara bağlayıp Finder uygulamasını kullanarak yedekleme yapabilirsiniz. En azından, fotoğraflarınız gibi en değerli dosyalarınızın ikinci bir konuma kaydedildiğinden emin olmakta yarar var.

  iOS 17’yi yüklemek için Ayarlar → Genel → Yazılım Güncelleme bölümüne gidin. En iyi sonucu almak için cihazınızın bir WiFi ağında, şarjda ve prize takılı olduğundan emin olun. Güncelleme indirildikten sonra aygıtın yeniden başlatılması için biraz beklemeniz gerekecek, bu nedenle iPhone’unuza fazla ihtiyaç duymadığınız bir anda bu işlemi yapın.

  NameDrop

  Bu özellik için geç bile kalındı. Eskiden Bump adında, akıllı telefonlarınıza dokunarak kişi bilgilerini aktarmanızı sağlayan bir uygulama vardı. Google bu uygulamayı 2013 yılında satın aldı ve o zamandan beri numaralarımızı insanların telefonlarına elle giriyoruz. NameDrop iPhone’un yakın alan iletişimi ya da NFC özelliklerini kullanarak tıpkı bir latte için ödeme yapar gibi iletişim bilgilerinizi aktarmanızı sağlıyor. Telefonunuzun üst kısmını başka bir aygıtın üzerine getirdiğinizde bilgileriniz hızlıca karşı tarafa aktarılıyor. Bu özellik Apple Watch’larla da çalışıyor. NameDrop, aslında yeni AirDrop yükseltmesindeki değişikliklerden sadece biri.

  Otomatik Düzeltme

  iOS 17’deki bir diğer önemli değişiklik ise, Apple’ın nihayet söylemek istediklerinizi söylemenize izin vereceğini söylediği büyük bir otomatik düzeltme yenilemesi. Makine öğreniminden güç alan yeni otomatik düzeltme sistemi, yazma şeklinizden öğreniyor, hataları düzeltmeyi kolaylaştırıyor ve hatta siz yazarken kelime ve cümlelerinizi otomatik olarak dolduruyor. Apple, dikte özelliğinin de “daha da doğru olması için” yeni bir konuşma tanıma modeliyle geliştirildiğini söylüyor.

  Bekleme Modu

  StandBy yani Bekleme Modu, bu yıl iPhone kullanıcıları için en önemli değişikliklerden biri. iPhone’unuzu yatay olarak şarj cihazına yerleştirdiğinizde, saat, takvim, alarmlar ve daha fazlası gibi şeyler için göz atılabilir widget’lar içeren yeni bir özel akıllı ekran tarzı arayüz ortaya çıkıyor.

  Sesli Mesaj ve deşifre özelliği

  Herhangi bir nedenle size gönderilen sesli mesajları dinleyemiyorsanız veya sadece ne hakkında olduğunu görmek için ekranınıza bakmak istiyorsanız, yeni otomatik deşifre seçeneği kullanışlı bir yol. Birisi size iOS 17’de sesli mesaj gönderdiğinde, mesajın altında bir metin deşifresi yer alıyor. Oynat tuşuna basmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine deşifreyi okuyabilirsiniz.

  FaceTime

  FaceTime artık hem sesli hem de görüntülü mesajları destekliyor, böylece bir aramayı açmazsanız, diğer uçtaki kişi sizin için bir video kaydı veya sesli bir mesaj bırakabiliyor. FaceTime ayrıca kalpler, balonlar, havai fişekler, lazer ışınları ve yağmur gibi bir dizi emoji gönderimine de olanak veriyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN