Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GeneliOS 17 güncellemesi iPhone'ların ayarını bozdu

  iOS 17 güncellemesi iPhone’ların ayarını bozdu

  Apple, iPhone 15 serisini duyurmasının ardından ilk kez WWDC 2023 (Dünya Geliştirici Kongresi) zirvesinde gördüğümüz iOS 17’yi tüm dünyaya sundu. Bu güncelleme ile pek çok yeni özellik iPhone’lara geldi. Tabii ki gelen sadece iOS 17 değildi ve Apple’ın ekosistemindeki pek çok ürünün yazılımı büyük bir güncelleme aldı.

  Ben de her zaman olduğu gibi güncellemeyi ilk dakikadan indirmeyi tercih ettim. Ancak güncelleme sonrası hem kendi yaşadığım sorunlar oluştu, hem de dünya genelinde iOS 17 ile ‘mücadele eden’ kullanıcıların başına gelen hikayelere tanık oldum. Apple, bu sorunları çözmek adına çeşitli küçük güncellemeler çıkardı ve son olarak iOS 17.1 güncellemesi yayınlandı. Ancak hala sorunların tamamı giderilmiş değil ve dikkatimi çekenleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Aşırı ısınma sorunu

  Aşırı ısınma sorunu epey gündem oldu ve özellikle de iOS 17’nin yayınlanmasıyla birlikte iPhone 15’lerde bu sorunu yaşayanlar sosyal medyada Apple’ı şikayet bombardımanına tuttu. Apple de bu durumu kabullendi ve hatta nedenini de açıkladı. Apple sorunu kabul etse de, Instagram ve Spotify gibi üçüncü parti uygulamaların aşırı ısınma sorununa yol açtığını savundu ve bu uygulamalara bilgi verildiğini aktardı.

  Bu açıklamanın üzerinden çok geçmeden de minik bir güncelleme geldi. Bu güncellemeyle aşırı ısınma sorununan dert yananların sayısı görece azaldı, ancak tam anlamıyla bitmedi ve hala forumlarda bu yönde sıkıntıyla boğuşan kullanıcılara rastlayabiliyoruz.

  Tabii bu aşırı ısınma sorunundan bahsetmişken şunu da atlamak istemiyorum: Eski iPhone’unuzdan yeni iPhone’a geçişte iCloud’dan verileri anbean aktarırken telefonlar uzun saatler veri indirdiğinden aşırı ısınma sorunu yaşanabiliyor. Yani ilk gün bu ısınma sorununu görenlerin hemen panik yapmasına gerek yok. Çünkü benzer durumu ben de her seferinde yaşıyorum ve iPhone 15 Pro’ya geçiş yaparken de Wi-Fi’a bağlı olduğum anlarda telefonum hep veri indirmekle uğraştı. Çünkü 200 GB’ı bulan bir dosyayı çekmeye çalışıyor ve bu tüm gün sürebilir.

  Hızla tükenen batarya problemi

  iPhone kullanıcılarının yıllar yılı devam eden bir batarya sıkıntısı var. Her ne kadar yeni modellerde bu sorun geride kalmış olsa da, yazılım kaynaklı sorunlar batarya kabusunu yeniden ortaya çıkarabiliyor. Bu çerçevede iOS 17 ile ilgili yaygın şikâyetlerden biri de pilin hızlı tükenmesi oldu. Hatta bazı kullanıcılar iOS 17.0.1, iOS 17.0.2 ve iOS 17.0.3 güncellemelerine rağmen pil ömrünün hala düzelmediğini iddia ediyor. iOS 17’nin daha fazla güç tükettiği bilinse de kullanıcıların şikayet edeceği kadar ileri bir boyutta olması dikkat çekici. iOS 17.1 güncellemesini yükleyenlerin yaygınlaşmasıyla batarya sorununda son durumu daha rahat görebileceğiz.

  Kullandığım telefonlardan biri iPhone 15 Pro ve telefonumdan fazlasıyla memnunum. Ancak batarya ömrü noktasında Pro Max veya 15 Plus her türlü Pro’yu geride bırakıyor. Ancak iOS 17 özelinde bir batarya sorunundan kendi adıma bahsetmem mümkün değil. Çünkü iPhone 15 Pro’yu iOS 17 yüklü olarak kullanmaya başladım ve iPhone 14 Pro’ya kıyasla (önceki telefonum) kayda değer bir fark görmedim.

  iOS 17 altında sık sık uygulama çökmeleriyle karşılaşıyorsanız veya hava durumu uygulamasının çalışmaması da dahil olmak üzere uygulamalara girmede sorun yaşıyorsanız yalnız değilsiniz.

  Dünyanın dört bir yanındaki bazı Apple kullanıcıları iPhone’larıyla ilgili garip sorunlar yaşadıklarını ve cihazlarının gece boyunca kendiliğinden kapanıp yeniden başladığını paylaşıyor. İlk başta, iPhone’un ara sıra çökmesi büyük bir endişe kaynağı gibi görünmese de, kullanıcıların şikayetlerinde önemli bir nokta var. O da yaşanan sorun nedeniyle iPhone’ların uzun saatler boyunca kapanması. Kullanıcılar özellikle gece uykularındayken iPhone’ların kapandığını raporluyor ve telefonu sabah açmaya çalıştıklarında FaceID’nin çalışmadığını belirtiyor. Bildiğiniz gibi FaceID ilk açılışlarda kullanılmaz ve parolanın girilmesi gerekir. Sabahları bunu yaşayan kullanıcılar böylece telefonlarının kapandığını fark ediyor. Öte yanda batarya kullanım durumuna bakıldığında da gece bazı saatlerde göstergede veri olmaması sorunu resmiyete döküyor.

  Şikayetlerin yoğunlaştığı diğer sorunlar şöyle:

  Bluetooth sorunları,

  CarPlay sorunları,

  Kilitlenmeler, donmalar ve çökmeler,

  UI gecikmesi,

  AirPlay sorunları,

  Touch ID ve Face ID sorunları,

  Birinci ve üçüncü taraf uygulamalarla ilgili sorunlar,

  iMessage sorunları,

  Wi-Fi sorunları,

  Hücresel veri sorunları (5G/LTE),

  Kurulum sorunları

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN