iOS 15 WWDC 2021 öncesinde özellikleriyle sızdırıldı!

0

Apple’ın 7 Haziran tarihinde tanıtacağı iOS 15 işletim sistemi, lansmana kısa bir süre kala bazı özellikleriyle ortaya çıktı.

Apple kullanıcılarının merakla beklediği iOS 15 güncellemesine artık sayılı günler kaldı. 7 Haziran tarihinde düzenlenecek olan WWDC 2021 etkinliği ile ABD’li üretici, yeni işletim sistemini resmi olarak piyasaya sürecek.

Önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan WWDC 2021, koronavirüs önlemleri kapsamında ikinci defa yine sanal ortamda gerçekleşecek. Beklendiği gibi şirket bu etkinlikte yazılım odaklı duyurular yapacak. Bir yandan iPhone’lar için iOS 15 sistemini görürken, diğer yandan da; iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS gibi bir takım yeni güncellemeler göreceğiz.

iOS 15 ile gelecek bazı özellikler belli oldu

WWDC’nin hiç şüphesiz en merak edilen sürümü iOS 15 sistemidir. Şirketin en popüler akıllı telefonuna güç veren bu işletim sistemi, her zaman olduğu gibi yine merak konusu. Bugüne kadar güncelleme hakkında çok açıklayıcı bilgiler yoktu. Ancak etkinliğe kısa bir süre kalırken tanınmış teknoloji ajanlarından Connor Jewiss, yaklaşmakta olan bu güncellemeye dair birkaç yeniliği paylaştı.

Jewisse göre iOS 15; karanlık mod için düzenlemeler, Mesajlar uygulaması için ince ayarlar, Sağlık uygulamaları için yiyecek takibi gibi yenilikleri beraberinde getirecek. Bununla beraber güncelleme, özellikle kilit ekranı ve bildirim tarafında da bir takım tasarımsal değişikliklere uğrayacak. Ancak yeni özelliklere dair herhangi bir görsel sağlanmadı.

Apple’ın yeni işletim sistemine dair sızıntılar, daha önce Bloomberg tarafından da ortaya çıkmıştı. Bu kaynağın raporuna göre iOS 15; bildirim deneyimini kullanıcı davranışına göre uyarlayacak. Özellikle bu alanda epey değişiklik olacağı söyleniyor. Örneğin; araba sürerken, çalışırken ya da uyurken ki halinize göre bildirimleri ayarlayabileceksiniz. Bunun yanı sıra yeni bildirimler, yeni modlara bağlı olarak sesler çalıp, otomatik yanıtlar gibi özelliklere de sahip olacak.

Bir diğer değişikliğin ise iMessage tarafında olması bekleniyor. Apple’ın mesajlaşma uygulaması olan iMessage, WhatsApp’a rakip olacak özellikleri beraberinde getirecek. Ancak yeni gelecek özellikler hakkında kesin bir bilgi yine sağlanmadı.

Cevap bırakın