iOS 14’ün gizli kalan iki özelliği ortaya çıktı!

0

Apple, dijital olarak düzenlediği WWDC 2020 etkinliğinde iPhone modelleri için iOS 14’ü de tanıttı. iOS 14 özellikleri ile ilgili birçok detay açıklandı. Tabii bazı gizli kalmış özellikler de yok değil. Apple’ın etkinliğinden sonra iki Reddit kullanıcısı, beta sürümü yükledi ve bazı özellikleri okuyucularla paylaştı. İşte iOS 14‘ün gizli kalan iki özelliği.

iOS 14’ün gizli iki özelliği

iOS 14 beta sürümü indirilebilir durumda. Geliştiriciler tarafından indirilen bu sürüm bazı yeni özellikleri karşımıza çıkarıyor. Sonbahar aylarında gelecek olan nihai sürümden önce yeni özellikleri görmemizi sağlıyor.

A hidden gem of iOS 14: Back Tap from r/iOSBeta

iPhone 11 Pro modeline bu beta sürümü yükleyen kullanıcı, Back Tap isimli özelliği gösteren bir video yayınlandı. Back Tap özelliği Ayarlar’daki Erişilebilirlik kısmından açılabiliyor. Bu özellik açıldıktan sonra telefonun arkasına iki kere dokunarak başka bir ekrana gitmek mümkün. Ayrıca yapılan atamaya göre Siri’yi açabilir, sesi açıp kapatabilir, ekran görüntüsü alabilirsiniz. Şimdilik bu özelliği destekleyen cihazlar için resmi bir bilgi yok. Ancak, Back Tap muhtemelen uyandırmak için dokun özelliğine sahip iPhone modellerinde kullanılabilir olacak. Bu modeller de iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max olarak sayılabilir.

Bu özellik dumbelts isimli kullanıcı tarafından ortaya çıkarıldı. Bir başka ilginç özellik ise Jsmith4523 isimli kullanıcıdan geldi. Sound Recognition isimli özellik sayesinde iPhone belirli sesleri sürekli olarak dinleyecek ve cihazdaki yapay zekayı kullanarak seslerin ne zaman tanına bileceğini size söyleyecek. Bu sesler arasında yangın ve duman alarmı, kapı çalması, ev aletlerinden gelen sesleri ya da hayvan seslerini sayabiliriz. Toplamda 14 farklı ses bulunuyor. Her ses seçeneğini ayrı ayrı açmak mümkün. Yine bu özellik de Erişilebilirlik üzerinden etkinleştiriliyor.

[Feature] something I found in iOS 14 called sound recognition. It alerts the user if the iPhone detects a sound you want it to listen out for. from r/iOSBeta

Cevap bırakın