iOS 13 özellikleri, çıkış tarihi, destekleyen telefonlar

0

iOS 13 özellikleri, çıkış tarihi ve destekleyen telefonlar bu yazıda. Haziran başında, Apple, mobil işletim sistemi iOS’un yeni sürümü olan iOS 13 işletim sistemini tanıttı. iOS 12’nin halefi hangi yenilikleri getiriyor, hangi cihazlar güncelleme alacak ve hangileri almayacak sizin için derledim.

iOS 13 özellikleri

İOS 13 işletim sistemi önceki iOS 12’den önemli ölçüde daha hızlı olacak. Apple, Face ID ile kilit açmanın yüzde 30 daha hızlanacağını açıkladı. Uygulamaların paketlenmesinde de geliştirme yapılarak %50’ye kadar daha az yer kaplamaları sağlanacak. Bu durum aynı zamanda güncellemeler için de geçerli (yüzde 60 daha az). Diğer öne çıkan yenilikler ise şu şekilde:

Karanlık mod

Bu özellik, şu aralar yoğun talep görüyor. iOS 13 ile Dark Mode sonunda iPhone’lara ve iPad’lere geliyor. Ayarlardan açılabilen Karanlık mod, hem güç tasarrufu için iyi hem de siyah bir arka plan üzerinde beyaz metin okumak istiyorsanız, son derece kullanışlı. Macbook’larda ve diğer işletim sistemlerinde karanlık mod hâlihazırda bulunuyor.

Hatırlatıcı uygulamasına güncelleme

Artık eskiyen hatırlatıcı uygulaması da iOS 13 ile güncellenecek özellikler arasında yerini alıyor. Reminder uygulamasının sadece görünümü değişmeyecek, aynı zamanda hatırlatıcı oluşturmak, düzenlemek ve takip etmek için birçok yeni seçenek gelecek. Temiz bir araç çubuğu üzerinde zaman, tarih, konum ve bayrak eklemek kolaylaşacak.

Apple ile giriş yap özelliği

Apple, iOS ile Facebook’a veya Google’a giriş yapma gibi seçenekler sunarken, doğrulama artık bulutta yapılmayacak ve bu da güvenliği artıracak.

iOS 13 ile yeni kamera özellikleri

Bir yandan medya kütüphanesi de iyileştirilirken, bozulan veya benzer fotoğraflar, belirli günlerin, ayların veya yılların en önemli olaylarını göstermek için akıllıca gizlenebiliyor. Görüntü işleme, yeni araçlar sayesinde daha kapsamlı hale geliyor. Örneğin, ekranı basitçe kaydırarak, mükemmel bir görünüm için efekt yoğunluğunu artırıp azaltıyor. Ek olarak, ışığı sanal olarak yakınlaştırmak, gözlerin daha net görünmesini sağlamak ve yüz özelliklerini yumuşatmak için kamera uygulamasında doğrudan portre ışık ayarları yapılabilecek. Kamera uygulamasının üst kısmında , yeni mono efekti, portre fotoğrafçılığı için yeni bir monokrom görünüm sağlayacak.

Sağlık uygulamasına güncelleme

Apple’ın sağlık konusuna büyük önem verdiği, sır değil. iOS’tak Sağlık (Health) uygulaması da işitme sağlığı ve adet döngüsü takibi gibi özellikler kazanıyor.

iPadOS

Apple iPad‘ler gelecekte kendi işletim sistemlerine sahip olacak: iPadOS. Bu, cihazların performansında artış için ayrı bir iOS sürümü olacak. Bir iPad’deki birden fazla pencerede uygulamalarla çalışmak mümkün olacak. Ek olarak, yeniden tasarlanan ana ekran, hava durumu, takvim vb. gibi ekran araçlarını ek alanda oluşturma ve bir bakışta daha fazla bilgi edinme fırsatı sunacak. Ayrıca dosya yönetimi de yenileniyor ve Dosyalar (Files) uygulaması Mac’teki tanıdık sütun görünümünü alıyor.

Fotoğrafçılar ve tasarımcılar için bir başka müjde: Fotoğrafları içe aktarma, Apple’ın kendi fotoğraf uygulamasını pas geçerek doğrudan Lightroom gibi fotoğraf uygulamalarında düzenleme mümkün olacak.

iOS 13 hangi telefonlarda ve cihazlarda kullanılabilecek?

Aşağıdaki cihazlardan birine sahipseniz, iOS 13 yeni işletim sistemine geçebilirsiniz:

iPhone XS Max, iPhone XS, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8 Plus,iPhone 8, iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone 6S Plus, iPhone 6S, iPhone SE, iPad Pro (12,9 inç), iPad Pro (11 inç), iPad Pro (10,5 inç), iPad Pro (9,7 inç), iPad 6, iPad 5, iPad mini 5, iPad mini 4, iPad Air 3, iPad Air 2

iOS 13’ün çalışmadığı telefon ve tabletler:

iPhone 5S, iPhone 5, iPhone 6 Plus, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad Air

iOS 13 ne zaman çıkıyor? Ne zaman iOS 13 kurabilirim?

Apple, işletim sistemini ilk olarak 3 Haziran’da WWDC geliştirici konferansında tanıttı. İlk beta sürümünün yakında Apple kayıtlı geliştiricilerine açık olması bekleniyor. Ancak  resmi sürüm için daha beklemek gerekecek. Son sürüm, 2019 sonbaharında yeni iPhone’larla birlikte çıkacak.

Cevap bırakın