iOS 13 ile batarya ömrünüz uzayacak!

0

Apple tarafından geçtiğimiz günlerde tanıtılan iOS 13 sürümü, pek çok kişi tarafından heyecanla bekleniyor. İşletim sistemine ait yeni güncelleme kullanıcılar açısından önemli yenilikleri beraberinde getirirken, çok önemli bir soruna da değiniyor. iOS 13 batarya ömrüne olumlu katkılarda bulunacak!

iOS 13 batarya ömrünü uzatacak!

iOS 13 ile gelen önemli yeniliklerin pek çoğu Apple tarafından lansman sırasında duyuruldu. Bununla birlikte pek dile gelmemiş olan önemli özelliklerin bulunduğunu da söyleyebiliriz. Bunlardan birisi de ‘Optimize edilmiş şarj‘ özelliği.

Yapay zeka ve makine öğreniminden faydalanan bu yeni özellik, kullanıcıların günlük davranışlarına göre batarya üzerinde önemli ayarlamalarda bulunuyor.

Örneğin telefonunuz sizin ne zaman uyuyup ne zaman kalktığınızı düzenli bir şekilde kontrol edip, ortalama bir veri oluşturuyor. Bu aşamadan sonra devreye giren özellik, siz uyurken telefonunuzun şarjını yüzde 80 civarına kadar şarj ediyor.

Tahmini uyanma sürenizden belirli bir süre önce özellik tekrar devreye giriyor ve şarjınızın tamamının doldurulmasını sağlıyor. Bu özellik bataryanızın gereksiz zorlanmasını engellerken, daha uzun süreli kullanımlar için önemli ayarlamalarda da bulunuyor.

Cevap bırakın