iOS 12’nin yükselişi aralıksız sürüyor

0

En yeni Apple mobil işletim sistemi versiyonu iOS 12, son dört yılda satışa sunulan cihazların önemli bir kesiminde yüklü durumda. İşte detaylar…

Apple’ın iOS cihazları (iPhone, iPad ve iPod touch) için sunduğu mobil işletim sisteminin versiyonlarına göre güncel kullanım oranları kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre en yeni versiyon olan iOS 12, son dört sene içinde satışa sunulan tüm iOS cihazların yüzde 78’inde aktif durumda. Burada ‘son dört yıl’ ilgi çekici bir nüans, çünkü iPhone 6 gibi modellerin kapsanmadığı anlamına geliyor.

Öte yandan ilgili versiyonun nihai olarak yayınlanmasının üzerinden sadece 3,5 ay geçtiği hatırlandığında söz konusu oranın taşıdığı anlam daha da artıyor. Bu aşamada iOS 12’nin başarısı, Android versiyonlarında karşılaşılan durum (en güncel sürümlerin genele yayılımının çok daha uzun sürmesi) üzerinden ele alındığında daha fazla anlam kazanıyor.

Peki en yeni sürüm dışında kalan yüzde 22’lik oran ne anlama geliyor? Yine son dört yılda sunulan cihazlar üzerinden yaklaşım gösterildiğinde yüzde 17’lik dilimde iOS 11’in yüklü olduğu kaydediliyor. Kalan kısım olan yüzde 5 ise iOS 10 ve daha da düşük oranlardaki diğer versiyonları içeriyor.

İlerleme devam edebilir…

Apple, iOS 12 ile yine hızlı bir ‘benimsenme’ oranı yalalamış halde ve mevcut oranın daha da artması sürpriz olmayacak.

Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın