iOS 11’de Batarya Kullanım Süresini Uzatma Yöntemleri

0

      Akıllı telefon kullanıcılarının en önemli sorunlarının başında, kuşkusuz batarya kullanım süresi geliyor. Özellikle oyun ve sosyal medya, batarya kullanım süresini olumsuz yönde etkiliyor. Sabah doldurulan bataryalar, standart işler yapılıyor olsa bile maalesef akşamı zor ediyor. Bu durum, gün içinde ikinci veya daha fazla şarj etme ihtiyacını da beraberinde getiriyor.

      Bu haftaki yazımda, iPhone kullanıcılarının en güncel işletim sistemi olan iOS 11.X versiyonunda, yapılacak küçük değişiklikler ile batarya kullanım süresinin nasıl uzaltılabileceğinden bahsedeceğim.

“Uyandırmak İçin Kaldır” servisini kapatmak

      Akıllı telefon kullanıcılarının çoğu, telefonlarını kullanmak istemese bile, telefonu eline alıp ekranına bakma gibi bir alışkanlığa sahipler. iPhone’a iOS 11.X yüklendiğinde, telefon ele alındığı an ekranın açılması özelliği açık olarak geliyor. iPhone’da bu özelliğe “Uyandırmak için kaldır” adı veriliyor. Bu özellik fazladan güç kullanılmasına sebep olabiliyor. Bu özellik kapatılarak, güç tasarrufu sağlanabiliyor. Bu özelliğe  ” Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Uyandırmak için Kaldır” adımları izlenerek ulaşılabiliyor. iOS 11’in kurulumunda açık olarak gelen bu özellik, istenirse kapatılabiliyor.

“Önemli Konumları” kapatmak

      iOS 11’in derinlerdeki ayarlarından birisi de “Önemli Konumlar” servisi. Bu servis sayesinde, gezilen yerler ile alakalı konum, resim ve takvim servislerinden bilgi alınıp, fotoğraflarda ayrıntılı bilgi sağlanıyor. Gezilen yerlerde çekilen fotoğraflara daha sonra bakılırken yer ve takvim gibi ayrıntılı bilgiler de ekleniyor.  Önemli Konumlar servisi, geri planda birden fazla servisin çalışmasını sağladığı için, güç kullanımını da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu servisin kapalı kalması, güç kullanımını da olumlu yönde etkileyecektir.

Konum servisini kapatmak veya sınırlandırmak

      iOS 11 kullanıcıları, konum servisini kapatarak veya sadece ihtiyacı olan servislerin bu servisi kullanmasına izin vererek, bataryadan daha fazla güç tüketimine engel olabilirler.  iPhone 5S’den itibaren kullanılan bütün modellere uygun olarak geliştirilen iOS 11.X’deki çoğu uygulama, kurulum esnasında kullanıcıdan konum kullanımı için izin ister. Farkında olmadan açılabilen bu servisler, gerekirse sonradan da ” Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisi ” adımları takip edilerek değiştirilebilir. Eğer konum servisi açık ise, ihtiyacı olan uygulamaların sadece açık iken bu servisi kullanmasına izin vermek, güç tüketiminden tasarruf sağlayacaktır.

Mail kontrol sıklığını değiştirmek

      Dijital dünyanın vazgeçilmezlerinden olan e-posta, akıllı telefon kullanıcılarının da belkide telefon almalarına sebep olabilecek bir nitelik taşıyor. iOS platformunu kullanan telefonlarda, e-posta uygulamalarının hesabı ne sıklıkta kontrol edeceğini ayarlamak mümkün. Ne kadar sıklıkla hesap kontrolü yapılırsa, bataryadan güç tüketimi de o derece fazla olmakta. iPhone’da maillerin hangi sıklıkla kontrol edileceği ” Ayarlar > Hesaplar ve Parolalar > Yeni Veri Al” adımları ile ulaşılan ekrandan değiştirilebilir.

Hangi Uygulama ne Kadar Güç Tüketmiş?

      iPhone’da hangi uygulamanın ne kadar güç tüketimi yaptığını görmek için ” Ayarlar > Pil ” adımlarını takip edilir. Bu ekran, aynı zamanda uygulama kullanım alışkanlığının da bir göstergesidir. Bu ekranda, fazla kullanmadığınız fakat geri planda çalışarak batarya kullanımına olumsuz etki yapan uygulamaları da görebilir, duruma göre de telefondan kaldırabilirsiniz.

Arka planda uygulama yenile’yi devre dışı bırakmak

      iOS 11.X’de ” Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile” adımları takip edilerek, öncelikle arka planda uygulama yenileme servisinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir. Bu servis açık ise, gelen listede hangi uygulamaların bu servisi kullandığı görülebilir. Eğer çok gerekli değil ise, bu servisi kapatmak veya sadece istediğiniz uygulamaların Wi-Fi üzerinden yenileme yapmasını sağlamak, batarya kullanımını azaltıcı yönde etki edecektir.

Gereksiz Bağlantıları Devre Dışı Bırakmak

      iOS 11 ile kontrol paneli de oldukça renklendi. Özellikle bağlantıların olduğu kısımda, hangi bağlantı servisinin açık olduğu görülebiliyor. Bu servislerin ihtiyaca göre açılması ve kullanılmayan bağlantı servislerinin kapatılması, bataryadan güç tüketimini de olumlu yönde etkileyecektir. Örneğin, Wi-Fi olmayan bir ortamda, bu servisin kapalı tutulması, telefonun Wi-Fi bağlantısını aramasına engel olacağından, gereksiz batarya kullanımını da önlenmiş olacaktır.

Diğer makalelerimi bir arada görmek isterseniz bu linki takip edebilirsiniz.  ios 11’de batarya kullanım süresi nasıl uzatılır?

Cevap bırakın