iOS 11 İle Gelen Yenilikler

0

      Apple’ın iPhone akıllı telefonunu tanıtmasının onuncu yıl dönümünde iOS 11 güncellemesi ile cihaza yeni özellikler sunacağına kesin gözü ile bakılıyor . Özellikle bu yıl içinde tanıtılması muhtemel yeni iPhone modelindeki donanımsal destekle entegre çalışacak güncellenmiş iOS 11’deki yenilikler daha şimdiden dillendirmeye başlandı. Özellikle akıllı asistan Siri ve Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin telefona uyarlanması ile güncellenmiş iOS 11, iPhone kullanıcıları tarafından merakla bekleniyor.

      Bu haftaki yazımda, Apple’ın iOS 11 güncellemesinde geleceği düşünülen yeniliklerden bahsedeceğim.

Artırılmış Gerçeklik(AR), iPhone ve iPad’a geliyor

      Gerçek dünya ile sanal alemin akla gelebilecek bütün özelliklerini birleştiren artırılmış gerçeklik teknolojisinin iOS 11 güncellemesi ile iPhone ve iPad’e geleceğinden bahsediliyor. Örneğin, oturma odanızda bulunan masanın üzerinde oyununuzu birlikte oynayabileceğiniz sanal kahramanlar ile zaman geçirmek, iOS 11 ile mümkün hale geliyor.

      Apple, ARKit adı verilen geliştiriciler platformu ile artırılmış gerçeklik teknolojisini telefona uyarlıyor. Bu özelliğin iOS 11 ile kullanılmaya başlanacağı ve yeni iPhone modelinde bütün fonksiyonları ile entegre edileceği söyleniyor. Bu özelliğin kullanılabilmesi için yazılım ile iPhone kamera üzerinde daha fazla işlemci gücü kullanılacağı yine söylenenler arasında geliyor.

Siri’deki Yenilikler

      Siri, iOS 11 güncellemesi ile artık İngilizce’den Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca’ya çeviri yapabilecek. Yeni güncelleme ile akıllı asistan artık yapılacaklar konusunda sahibine önerilerde bulunabilecek.  Siri, okunan makalelerdeki kelimeleri öğrenerek, daha sonraki yazılarda öneri olarak sunabilecek. Uygulama aynı zamanda geçmişte yapılan internet aramalarını zamana göre sıralayarak, kullanıcısına yardım edebilecek.

Kamera Uygulamasında Değişiklikler

      iOS 11’de düşük ışıkta görüntü sabitlemede iyileştirmeler olacak. Özellikle çift kamera kullanan iPhone 7 ve sonraki telefonlarda bu özelliğin daha etkin kullanılacağı söyleniyor.  Yine yeni güncelleme ile canlı fotoğraflar üzerinde işlem yapma şansına sahip olunuyor. iOS 9 dan sonra kullanılmaya başlanan canlı fotoğraf özelliğinde, hareketli fotolar içinden en çok beğenilen karenin kesilmesi mümkün olabililiyor.  Yine iOS 11’de kameradan elde edilen görüntülerin sıkıştırma teknolojisi ile işlenip daha az yer kaplaması sağlanıyor.

Yeni Kontrol Paneli

      iOS 11 ile iPhone kontrol paneli en az iki sekmeli oluyor. Bazı söylentilerde 3 sekmeli bir yönetim paneli geleceğinden bile bahsediliyor. 3D Touch servisi sayesinde kontrol panelinde daha fazla özelliğin olacağından söz ediliyor.

Apple Pay’de Yeni Özellikler

      iOS 11’de iMessage üzerinde ödeme yapmak yaygınlaşıyor Alışveriş ve banka havale işlemleri yeni güncelleme ile daha kolay hale geliyor. Ödemelerde güvenlik sağlamak için parmak izi okuyucusu kullanılıyor.  Apple Pay servisi, iOS cihazlar ile birlikte aynı zamanda Apple’ın akıllı saati Apple Watch 2 ile de entegre ediliyor.

Apple Maps’de Yenilikler

      iOS 11 ile güncellenen iPhone da harita uygulaması artık  iç mekanlarında kat planlarını gösterebiliyor. Harita uygulamasında yollardaki hız limitleri artık uygulamanın bir parçası haline geliyor. Uygulama sayesinde hız kontrol edilip, limitler aşıldığında kullanıcısına uyarı verebilecek yenilikler geliyor. Harita uygulamasında yolda giderken hangi şeritte yol değiştirilmesi gerektiği konusunda uyarılar da bulunuyor.

iOS 11, iPad’leri bir sonraki seviyeye taşıyacak

      iOS 11 ile iPad’de yeni uygulama yuvaları kullanılmaya başlıyor. Uygulama yuvalarını yukarı kaydırarak, bazı servisleri çalıştırmakta yenilikler sunuluyor. Güncelleme ile uygulama değiştirici servisi sayesinde, sürükle bırak oldukça kolay hale geliyor. Noktalama işaretlerine kullanmak oldukça kolaylaşıyor. iOS 11 ile Apple kalemi desteği daha da geliştiriliyor.

Apple Car Play uygulamasında yenilikler

      iOS 11 ile Apple Car Play uygulamasına “Rahatsız Etme” desteği geliyor.  Sürüş esnasında rahatsız edilmek istenilmiyor ise, bu özelliğin oldukça işe yarayacağını söylemeliyim. Rahatsız edilmeme modunu, sürüşe ara verdiğinde veya yolculuk bittiğinde küçük bir dokunuş ile iptal edebiliyor. Rahatsız edilmeme modunda telefon ile aranıldığında, Apple Car uygulaması arayana otomatik cevap gönderebiliyor.

Cevap bırakın