iOS 10’daki Gizli Özellikler

0

Uzun bir beta aşamasından sonra iOS 10, 9 Eylül’de resmi olarak kullanıma sunuldu. Sunulan yeniliklerin çoğu zaten tahmin ediliyordu. Bu yeniliklerin yanında fazla kişi tarafından bilinmeyen, ayrıntılı incelendiğinde oldukça kullanışlı olabilecek yeni özelliklerde tanıtıldı.

Bu haftaki yazımda iOS 10’da ilk bakışta fark edilmeyen yeni özelliklerden bahsedeceğim.

Kontrol Panelinde Müzik

 

ios10gizliozellikleri_0114

iOS 10 güncellemesi yapıldığında kontrol panelinde değişiklik olduğu herkesin malümu. Kontrol panelinde ekran sola çekildiğinde müzik adında bir servisin çalıştığı ortaya çıktı. Artık müzik uygulamasına kontrol panelinden ulaşılabiliyordu. Bu özelliği güncelleme yapanların tamamı fark etmiştir. Bunun yanında çoğu kişi tarafından fark edilmeyen yeni bir özellik de sunuldu. Artık web sayfası üzerinden örneğin YouTube dan müzik dinlerken telefonda farklı bir uygulama açıldığında müzik durmadan web sayfalarında ya da uygulamalarda gezilebiliyor. Bunun için kontrol panelinde müzik uygulamasından çalan müziği devam ettirmek yeterli oluyor.

Apple Maps Uygulaması Arabayı Nerede Park Ettiğinizi Hatırlayabiliyor

 

ios10gizliozellikleri_0116

Apple Maps uygulaması artık aracınızı otoparkta nerede bıraktığınız hatırlayabiliyor. Otoparkta aracınızı bulmanıza yardımcı olabiliyor. Bu özelliğin çalışabilmesi için aracı bırakılan yerin GPS sinyali alabiliyor olması gerekiyor. Bu servis Bluetooth veya Apple CarPlay servisleri ile entegre çalışıyor.

3D Touch özelliği ile Güncellemeleri Önceliklendirme

 

ios10gizliozellikleri_012121

Güncelleme merkezi ziyaret ettiğimizde çoğu zaman birden fazla güncelleme olduğu görülür ve tamamını bir seferde güncelle diyerek devam ederiz. Çoğu zaman güncelleme başladığında ihtiyacımız olan uygulamanın güncellenmesini bekleriz. iOS 10’da gelen yeni bir özellik ile 3D Touch servisi sayesinde istediğimiz güncellemeyi önceliklendirme şansına sahip oluyoruz. İstenilen uygulamanın üzerine  sert basarak önceliklendirebiliyoruz. Bu özellik iPhone 6s ve üzeri cihazlarda kullanılabiliyor.

Bütün Bildirimleri Bir 3D Touch ile Temizlemek

 

ios10gizliozellikleri_0121212

iOS 10’da bildirimlerin şeklide değiştirilmiş durumda. Kullanılan uygulamlar arttıkça gelen bildirimlerin sayısıda artıyor. Bazen gelen bildirimler kilit ekranının tamamını kaplayabiliyor. iOS 10’da bildirimler teker teker temizlenebildiği gibi eğer istenirse 3D Touch servisi sayesinde hepsi aynı anda da temizlenebiliyor. Kilitli ekranda ekran aşağı kaydırıldığında tüm bildirimlerin olduğu ekrana ulaşılıyor. Bu ekranda iken ekranın en üstünde bulunan X ikonuna sert basıldığında bütün bildirimlerin temizlenebileceği uyarısı ile karşılaşılıyor. Bu özellik sayesinde bildirimler grup halinde temizlenebiliyor. Bu özellik iPhone 6s ve üzeri cihazlarda kullanılabiliyor.

Kamerayı Bir Büyüteç Gibi Kullanmak

 

ios10gizliozellikleri_012122

iOS 10’da iPhone kamerası bir büyüteç gibi kullanma şansı bulunuyor. Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik -> Büyüteç servisi açıldığında telefon artık bir büyüteç olarak kullanılmaya hazır hale geliyor. Home tuşuna 3 sefer basıldığında büyüteç ekranı açılıyor. Gelen ekrandaki büyüteç ile görüntü renklerinde değişiklik bile yapılabiliyor.

Açık Olan Tüm Safari Tabları Bir Seferde Kapatmak

 

ios10gizliozellikleri_0121214

Apple iOS 10’da Safari web tarayıcısında açılan tüm sayfaları aynı anda kapatabilecek yeni bir özellik sunuyor. Safari web tarayıcısı açıldığında sağ altta bulunan yeni bir sayfa açma ikonuna uzun basıldığında daha önce açılan bütün sayfaların listesi gösteriliyor. İstenirse açık olan sayfaların tamamı kapatılabiliyor.

Siri Arayanın Adını Söylüyor

 

ios10gizliozellikleri_0112e

Arabanızda kulaklığınızı taktınız veya telefonunuzu arabanızın bluetooth servisi ile entegre ettiğinizde, iOS 10’un yeni özelliği sayesinde telefonunuz çaldığında Siri arayanın ismini sesli olarak söylüyor. Ayarlar -> Telefon -> Aramaları seslendir sekmelerini takip ederek bu özelliği kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Eski ve Yeni Kronometre Görüntüsünü aynı anda Kullanmak

 

ios10gizliozellikleri_0112b

Eski iOS versiyonlarındaki Kronometre uygulamasının görüntüsü ile tamamen yenilenmiş yeni yüzü  iOS 10’da aynı ekranda kullanılabiliyor.

Mesaj Uygulamasında Düşük Kaliteli Resim Gönderebilme Özelliği

 

ios10gizliozellikleri_0112gg

Mobil ortamlarda mesaj içerisinde fotoğraf göndermek istenildiğinde, kullanılan internet paketinde fazla tüketim olduğu bir gerçek. Gönderilen fotoğrafın düşük kaliteli olarak gönderilmesi bu soruna bir nebze olsun çare olabiliyor.  Apple, iOS 10’da mesajlar uygulamasında düşük kaliteli resim gönderebilme özelliğini sunuyor. Ayarlar -> Mesajlar yolu takip edilerek bu özellik aktif edilebiliyor.

 

 

Cevap bırakın