iOS 10 Yenilikleri

1

Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansını (WWDC 2016) 13 Haziran’da gerçekleştirdi. Konferansta başta iOS 10 olmak üzere, diğer Apple ürünlerinde yapılacak son değişikliklerden ipuçları verildi. Apple’ın CEO’su Tim Cook; Apple Store’da neredeyse 2 milyon sayısına ulaşan uygulamaların, 13 milyar indirme sayısına ulaştığından, Apple TV, Apple Watch, OS X’de yapılan değişiklerden ve Breath adında nefes egzersizleri için geliştirilmiş yeni bir yazılımdan bahsetti.

Bu yazımda; iOS 10 güncellemesi ile gelecek olan  yeniliklerden bahsedeceğim.

Öncelikle iOS 10’u destekleyecek olan Apple cihazlarına bir göz atalım.

ios10compability_0112

iOS 10’u destekleyen iPhone listesi

iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone SE, iPhone 5s, iPhone 5C, iPhone 5

iOS 10’u destekleyen iPad modelleri

iPad Pro 12.9, iPad Pro 9.7, iPad Air 2, iPad Air, iPad 4, iPad 3, iPad 2, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2, iPad mini

iOS 10’u destekleyen iPod modelleri

iPod Touch 5, iPod Touch 6

Kullanıcı Deneyimi ve Yeniden Dizayn

ios10_yenilikleri_01112 

Daha önce iPhone kilit ekranında home tuşuna basıldığında gelen bildirimler kayboluyordu. Apple bu konuda yeni çözümler geliştirmiş durumda. iOS 10’da “açmak için kaydırın ” yerine ” Açmak için home tuşuna bas ” dönemini başlatacak gibi gözüküyor.

Apple, müşteri memnuniyeti kapsamında daha önce sorun teşkil eden geri bildirimlerden yola çıkarak, kilit ekranında özellikle bildirimlerdeki olumsuzlukları giderme konusunda çalışma yaparak, gelen bildirimleri daha interaktif cevaplamak için 3D Touch özelliğinden yararlanma desteği sundu.  iOS 10’da kilit ekranını açmadan 3D Touch özelliği ile gelen mesajlara cevap verilebilecek.

Kontrol Paneli

Güncelleme: iOS 10’da kontrol panelindeki simgelerin değiştirilebileceği konuşuluyordu.

Simgelerin değiştirilmesi yerine iki ekranlı yenilenmiş kontrol paneli yayınlandı.

ios10yenilikleri0112

 

Geliştirilmiş Siri

ios10_yenilikleri_01114

iOS 10’da Siri artık 3. parti uygulamalar tarafından da kullanılabilecek. Siri artık Slack, WhatsApp, Uber, Lyft, Shutterfly, Pinterest, Map My Run, RunKeeper ve diğer uygulamalara destek vermeye başlayacak. iOS 10 ile birlikte Siri çok daha yetenekli olacak. Siri, artık mesajlarımızı bize sesli olarak okuyabilecek. Ayrıca Mail’lere cevap verebilecek.

QuickType

Apple’ın daha önce duyurduğu, yazma stilinizi öğrenip yazacağınız kelimeleri tahmin eden, hızlı yazma özelliği olan klavye uygulaması QuickType uygulaması, iOS 10’da daha da geliştirmiş durumda. QuickType uygulaması daha akıllı ve daha interaktif hale getirilmiş. QuickType, artırılmış yapay zeka desteği ile kişilerin e-posta adresini hatırlayabilmekte.

Geliştirilmiş Photos Uygulaması

iOS 10 Photos uygulamasında en önemli yeni özellik; gelişmiş yüz tanıma sistemiSiri’nin de entegre olduğu uygulama ile artık sesli arama yapabilecek. Yeni memories sekmesi ile değişik zamanlarda çekilen fotoğraflar, Apple TV ortamına gönderilebilecek. Aynı zamanda Fotoğraf ve Face time uygulamaları daha hızlı açılacak. Live Photo servisine yeni filtreler getiriliyor.

Geliştirilmiş Maps Uygulaması

ios10_yenilikleri_01115

iOS 10’da harita uygulaması dinamik trafik bilgisi desteği ile daha da geliştirilmiş durumda. Dinamik trafik bilgisi ile birlikte, alternatif güzergahlar sunulmakta.  Harita ile yolculuk esnasında, dönüş noktalarında otomatik yakınlaştırma ve uzaklaştırma özellikleri eklenmiş durumda. Ayrıca bonus bir özellik olarak; iOS 10 ile aracınızı otoparkta nerede bıraktıysanız, harita uygulaması bunu sizin yerinize hatırlayacak.

Geliştirilmiş Music Uygulaması

ios10_yenilikleri_01116

iOS 10’da Music uygulaması artık dinlenilen parçaların  sözlerini de gösterebilecek. Aynı zamanda örneğin “Live Photo” çekerken müzik dinlemeye devam edeceksiniz.

Yeni HomeKit Uygulaması

ios10_yenilikleri_01117

Apple, iOS 10’da akıllı ev uygulamalarına adım attığı Apple HomeKit uygulamasını geliştiriyor. Bu uygulama ile Ev Otomasyonu yapılabiliyor. Perdeler, aydınlatmalar  iOS 10 ile iPhone’lardan kontrol edilebilecek.

iOS 10 Safari

ios10_yenilikleri_01118

iOS 10’da Safari sekmelerindeki limit kaldırılmış durumda.

Ön Yüklü Uygulamalar

ios10_yenilikleri_01119

Apple, kullanıcıların uzun süredir beklediği ön yüklenmiş uygulamaları kaldırma opsiyonunu iOS 10 ile getiriyor.

Ek bonus iOS 10 özellikleri olarak; yeni klavye sesi, yeni geri tuşu simgesi, uyku zamanı alarmı, iMessages’da hızlı fotoğraf gönderme, el fenerinde flash şiddeti ayarlama özelliklerini sayabiliriz.

Son olarak, iOS 10 güncellemesinin son kullanıcıya ne zaman dağıtılacağından da bahsedecek olursak, Apple her zaman olduğu gibi yeni iPhone tanıtımından sonra işletim sisteminide güncelliyor. iOS 10’un Eylül ayı ortalarında, iOS 10 destekleyen cihazlarda kullanılmaya başlayacağını düşünüyorum.

 

 

 

Cevap bırakın