iOS 10 ile ilk 10 dakika

0

smart phone and multicolored apps

Geçtiğimiz Haziran Apple Geliştiriciler Toplantısı’nda duyurusu iOS 10 birçok iPhone ve iPad kullanıcısı tarafından indirildi ve kullanıyor. Mediatrend yazarları da sizlere bu yeni işletim sistemi ile ilgili bilgiler veriyorlar.

Açıkçası ben de bir iPhone ve iPad kullanıcısıyım, ancak bu güncellemeler beni her zaman rahatsız etmiştir. Yaklaşık bir yıldır yaşamış olduğum konforlu alandan çıkacak olmam hep içime bir sıkıntı düşürmüştür. Özellikle yeni işletim sisteminin bazı iPhone’ları tuğlaya (brick) çevirdiği haberleri yüreğimi daraltmıştır. Yalnızca Apple için değil, bu tür sürüm yükseltmeleri, ya da firmware güncellemeleri bende garip bir stres yaratıyor nedenini bilmiyorum. Bu nedenle bu tür güncellemelerde en az bir hafta kadar beklemeyi tercih ederim. Böylelikle oluşabilecek aksaklıklardan minimum düzeyde zarar görürüm diye düşünüyorum.

Bugün itibariyle, iOS 10.0.1 işletim sistemini indirdim. Elmanın altındaki indirme çubuğu ilerlerken yüreğim hop hop ediyordu ama sonunda kazasız belasız indirme işi bitti. Şimdi sizlere bu yükleme sonrası 10 dakika içinde neler yaşadığımı anlatacağım.

Gözle fark edilebilecek düzeyde grafik görüntüsünde büyük iyileştirmeler yapılmış gibi hissettim. Psikolojik midir, değil midir bilmiyorum ama iOS 10.0.1’le telefonumun ekranına sanki sihirli bir değnek değmiş gibi… Resimler daha bir parlak ve keskin, grafikler çok daha canlı ve belirgin… Bu durum inanılmaz hoşuma gitti…

İlk fark ettiğim özellik ise telefonu elime alır almaz ekran ışığının yanması oldu. “Raise to Wake” denilen bu özellik, ne yazık ki, yalnızca iPhone 6s ve daha yeni modellerde çalışıyor.

Telefonunuzun kilitli olduğu ekranda üç değişik bölgeye doğru parmağınızı kaydırarak birçok şey yapabiliyorsunuz artık. Sol tarafa kaydırdığınızda kamera devreye giriyor, aşağıdan yukarı doğru kaydırdığınızda kontrol merkezine ulaşıyorsunuz, kontrol merkezi ekranında yine sola kaydırma yaparsanız ses kontrollerine erişiyorsunuz. Son olarak sağ tarafa kaydırınca da, iOS 9’dan da hatırlayacağınız widget bölümüne geliyorsunuz. Ancak arabirim daha bir sadeleştirilmiş söylemek gerek.

Bildirimlerde önemli değişiklikler yapılmış… Yeni bir bildirim ekranda belirdiğinde uzunca basarak yanıtlayabiliyor, eklerini görüntüleyebiliyor, ya da kilitli ekrandan hemen doğrudan video izleyebiliyorsunuz. Bu pratikliği çok sevdim. Ancak, şunu fark ettim ki, ta ilk iPhone’dan bu yana simge olan “Slide to Unlock” (Açmak için yana kaydır) artık hayatımızdan çıkmış. Bunun yerine ana düğmeye basıyor ve “Touch ID” ile açıyorsunuz artık telefonunuzu…

Mesajlarda önemli değişiklikler yapıldığını gördüm. Ekrana el yazınızla mesaj yazabiliyorsunuz artık. Animasyon efektleri, hatta gizli mesajlar bile kullanabiliyorsunuz. Özellikle emojiler ve çizgi karakterler o kadar arttırılmış ki, hepsini keşfetmek saatler sürer…

Fotoğraflarınızı etiketleyip düzenleyebiliyorsunuz. Bu sayede hatıralarınıza ulaşmanız çok daha kolay oluyor. Sistem fotoğrafa bakıp otomatik düzenleme yapabiliyor. Mesela dağ fotoğraflarını tanıyor ve bunu “dağ” olarak etiketliyor.

Siri, artık çok daha etkili hale getirilmiş. Apple harici yazılım ve uygulamalar da artık Siri ile bütünleşik olarak çalışabiliyor. Özellikle mesajlaşma, fotoğraf arama, ödeme yapma ve antrenman uygulamalarında işleri konuşarak halletmeniz mümkün…

Ayrıca haritalar da, randevu takviminiz de bütünleşik olarak çalışıyor. Diyelim takviminizde bir randevunuz var. Şayet bir adres girmişseniz, Apple haritaları sizi o adrese götürmek için elinden geleni yapıyor.

Apple Music üyesi olmadığım için buradaki değişikliklerle ilgili çok şeyi kontrol edemedim. Ancak, bana söylenene göre Music bölümünde de önemli geliştirmeler yapılmış.

Ana sayfada gördüğüm “Home” ikonu, Apple’ın akıllı ev uygulamaları ve cihazlarıyla bütünleşik çalışmak için hazır olduğunu gösterdi. Henüz, Home uygulamasına ekleyebilecek bir donanımım yok ama, biliyorum ki, evin ışıklarını Home’la telefonumun üzerinden açıp kapayabileceğim. Ya da evin alarmını telefonumdan devreye sokabileceğim.

İlk 10 dakikada söyleyebileceğim iOS 10.0.1 arabirimi sadeleştirilmiş ve kullanıcı dostu haline getirilmiş bir sürüm olmuş. Telefonunuzdan birçok şeye ulaşmak artık çok daha basit ve kolay… Gelecek yıl iOS 11’e dek keşfedecek çok şey daha var…

Cevap bırakın