İnternetten Ücretsiz Öğrenilebilecek Şeyler

0

      İnternet artık hayatın bir parçası, yararlarını anlatmaya sayfalar yetmez. Bu haftaki yazımda, internet deryası içinde, ücretsiz hizmet alarak kendinizi geliştirebileceğiniz ortamlardan bahsedeceğim.

Yeni bir yabancı dil öğrenin

Woman texting 

      Yabancı dil öğrenmek, günümüz şartlarında oldukça işinize yarayabilir. Sadece, yabancı bir dil bildiğiniz için, iş bulmanızın mümkün olduğu günümüzde, yeni bir dil öğrenmek, hatta bunu ücretsiz yapabilmek mümkün. İnternette yapacağınız küçük bir arama ile işinize yarayabilecek oldukça fazla kaynak bulunmakta. Busuu sitesini örnek olarak verebilirim.

Yazılım Dili Öğrenin

Student learning with a laptop in an university campus 

      Günümüzde, yazılım sektörü oldukça öne çıkmış durumda. Herhangi bir gazetenin iş ilanları kısmına bakıldığında, en basitinden HTML bilen eleman arandığını sıklıkla görüyorsunuzdur. Yazılım  sektörü oldukça geniş bir yelpazeye hitap etmesine rağmen, sadece bir konuda bile kendinizi geliştirmeniz, size oldukça avantaj sağlayacaktır. Örnek olarak verebileceğim codecademy  kod eğitimi sayfasına, neredeyse 25 milyon kişi abone. Yazılım konusuna ilginiz var ise, düzenli olarak, kısa zamanlar ayırarak, kendinizi geliştirme şansı bulacaksınız.

Gitar Çalmayı Öğrenin

iStock_000010188721_Small

       Her zaman bir enstrüman çalmayı öğrenmek istemişimdir. Özellikle keman yada gitar çalmak içimde bir uhde olarak kaldı. Sanırım bu konuda fazla yetenekli değilim. Sizin de ilgi alanlarınız içinde bir enstrüman çalmak var ise, bu konuda internetten ücretsiz kurs alabileceğiniz sayfalar bulunuyor. Gitarkursum sitesini bu konuda tavsiye edebilirim.

Fotoğrafçılık kursu alın

iStock_000044253298_Small

      Bir selfie furyasıdır gidiyor. Hemen hemen hepimiz, her ortamda sıklıkla fotoğraf çekiyoruz. Amatör fotoğrafçı olarak ifade edeceğimiz bu yeteneğimizi, daha profesyonelce yapmak istiyorsak, bu konuda da internetten yardım almamız mümkün. Bilgiustam  adresinin oldukça yardımcı olacağını düşünüyorum.

El Örgüsü Kursu Alın

iStock_000007371585_Small

      El örgüsü özellikle yoğun iş ortamından biraz olsun uzaklaşmak, ev hanımları için zamanı yararlı değerlendirmek için oldukça uygun bir uğraş. Özellikle evde büyükannelerimizin yaptığı el örgüsü konusunda internetten destek alabileceğiniz kaynaklar bulunmakta. İsmek adresi eminim oldukça işinize yarayacaktır.

Yemek Yapma Kursuna katılın

iStock_000012232203_Small

      Yemek yapma tam anlamı ile bir sanat. Malesef herkes o kadar yetenekli değil. Yemek yapmakta görsellik oldukça önemli. Daha yemeği yemeden, gözlere hitab etmesi, yemek hakkında fikir veriyor.  Gerek yemek yapmak, pişirmek ve gerekse de görsel bir sunum için online ortamda oldukça fazla kaynak bulunuyor. Her ne kadar bir şef kadar yemek yapılamasa da, kendini gelişitirmek isteyenler için internetten  Allrecipes sitesini önerebilirim.  Sitede kapsamlı bir “Ahçılık Okulu” bile var.

 Bahçevanlık Kursuna Katılın

Senior woman planting aromatic herbs in kitchen garden

      Günün yorunluğunu bahçe ile uğraşarak atanlardansanız, bahçevanlık kursu, bu konudaki hobinizi bir adım daha öteye götürecekdir. Yine online ortamda   Oregonstate sitesini önerebilirim.  Bu sevimli uğraş, konu ile ilgilenenler için hoş vakit geçirmeyi garanti ediyor.

Excel Kursu Alın

Excel_Egitimi_online_011

      Microsoft Excel’in neler yapabileceğini gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız. Oldukça fonksiyonel bir uygulama olan Excel konusunda kendinizi geliştirmek isterseniz, internet ortamında ücretsiz kurslar bulmanız mümkün. Bunlardan birisi de Vidoport  . Her seviyede excel dersi için oldukça uygun bir ortam olduğunu söylemeliyim.

İşaret Dili Öğrenme

Deaf woman learning sign language

       İşitme engelli birisi ile iletişime geçmek için, İşaret dili öğrenme konusunda internet ortamında oldukça fazla kaynak bulunuyor. Bunlardan birisi de Uzmantv adresinde, Ercüment Tanrıverdi’nin kısa videolar halinde anlattığı eğitimler. Bu konuda hiç  bilgisi olmayan birisinin, en azından belli kelimeleri öğrenip,  işitme engelli arkadaşlarımız ile iletişime geçmesi söz konusu. Engelli bir kişinin, bu konudaki çabamız sayesinde ne kadar mutlu olabileceğini bir düşünün. Bu konuda duyarlı olmak oldukça önemli.

Fotoğraflar: istockphoto.com

Cevap bırakın