İnternette İş Ararken Siber Dolandırıcılardan Nasıl Korunabiliriz?

0

İnternette İş ArarkenPandemi döneminde işini kaybeden insanlar normalleşme döneminde en çok internette iş ararken siber dolandırıcıların kurbanı oluyorlar. Çünkü sosyal mühendislik yöntemini kullanan dolandırıcılar bu süreçte işsiz kalanları hedefleyerek gerçekmiş gibi görünen ama sahte internet siteleri ve e-posta adresleri üzerinden çalışmalarını yürütüyorlar.

İnternette İş Ararken Çok Uyanık Olun

Siber dolandırıcılar, iş arayanların zaaflarından özellikle çok güvenli gibi görünen siteler üzerinden yararlanıyorlar. Genelde de tanınan şirketlerin veya kamu kuruluşlarının sitelerini ve e-posta adreslerini taklit ederek çalışmalarını sürdürüyorlar. Dolandırıcıların avı olmamak ve onların tuzaklarına düşmemek için nelere dikkat etmemiz gerektiğini aşağıda maddeler halinde belirttim.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yazım Hataları Var mı?

İlk dikkat etmeniz gereken konu tıkladığınız sitelerdeki ve size gelen e-postalarda yapılan dilbilgisi hatalarıdır. Amatörce yazılmış metinler, hiç umulmadık gramer hataları size dolandırılacağınızın ilk ipuçlarını verebilir. Ayrıntıları çok dikkatli bir şekilde inceleyerek metinlerde noktalama ve dilbilgisi hatalarının olup olmadığını kontrol etmek önceliğiniz olmalıdır.

Kişisel Bilgileriniz İsteniyor mu?

İş ararken CV’nizi bırakacağınız sitede veya gelen bir e-postadaki iş başvuru formunda sizden kişisel bilgileriniz isteniyorsa gerçekten doğru yerde olduğunuzdan emin değilseniz bu bilgileri kesinlikle vermeyin.

Çok Yüksek Maaş mı? Yok Öyle Bir Dünya

En çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi de yüksek maaş teklifleridir. İster ilanlarda ister sitelerde size çok yüksek maaş teklifleri yapılıyorsa çok daha ihtiyatlı olmakta fayda vardır. Çünkü yüksek maaş iş arayanları kandırmak için en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Süreçler Çok Hızlı Gelişiyorsa Şüphelenin

İş başvurunuzda süreçler çok hızlı ilerliyorsa hemen görüşmeye çağırıyorlar ve çok acil işe başlamanızı istiyorlarsa bu da şüphelenmenizi gerektirecek bir durumdur. Hatta işe girerken size bazı gizlilik sözleşmesi adı altında sizi ileride zora sokabilecek bazı sözleşmeleri formalite icabı diyerek imzalatmaya çalışabilirler: Sözleşmeleri dikkatlice okumadan hatta bir avukata danışmadan imzalamayın.

İnternet Kafe Yerine Cep Telefonunuzdaki İnterneti Kullanın

Kendi bilgisayarınız veya mobil data kullanan telefonunuz dışında CV’nizi ve özel bilgilerinizi paylaşmamaya özen gösterin. Özellikle herkese açık olan WiFi ağları veri güvenliğiniz için ciddi riskler taşıyabilir.

Sahte e-Postalara Dikkat

Bir e-posta adresinin sahte olup olmadığını anlamak için @ işareti sonrasındaki uzantısını kontrol etmek gerekir. Bazen tek harf eksik veya fazla ile bilgileriniz yanlış ellere ulaşabilir. O yüzden işe alım ile ilgili sizinle iletişime geçen kişinin e-postasının gerçekliğini kontrol edin. Hele bir de daha önce hiç başvuruda bulunmadığınız bir firmadan gelen e-posta varsa dolandırılmak üzeresiniz demektir.

Özetle

İnternet ve teknoloji hayatımızın bir parçası. İnternet kullanmadan geçen bir günümüz yok. Pandemi döneminde bu kullanım çok daha arttığı için internet ortamında avlanan dolandırıcıların iştahları kabarmış durumda. Bu zor dönemlerde umutla iş arayanlar da onlar için en iyi av pozisyonundalar. O yüzden ne işlem yaparsanız yapın ama uyanık olan ve gelen her e-postayı ve tıkladığınız her sitenin gerçek olmayabileceğini düşünerek hareket edin. İş ararken şansınız bol olsun.

İnternette iş ararken kullanabileceğiniz size en uygun bilgisayarı keşfetmek için: 

www.mediamart.com.tr 

Cevap bırakın