Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital Kültürİnternetin yüzde 25’inde güç WordsPress’te!

  İnternetin yüzde 25’inde güç WordsPress’te!

  wordpress

  GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış internet yayın sistemi WordPress, 2001 yılından beri dijital hayatın en önemli noktaları arasında. Günümüzde tıklanan sayısız ‘yüksek popülariteye sahip’ internet sitesi, WordPress üzerinden yönetiliyor; içerik girişlerinden düzenlemeye kadar çoğu özelliği bu platform üzerinden gerçekleştiriliyor. Kullanım, hız, geniş kullanıcı tecrübesi ve rahatlığına odaklanmış yayım yazılımı, aynı zamanda açık kaynak yazılımına katılan aktif bir toplulukla durmaksızın geliştiriliyor. Gelen son bilgiler ise WordPress’e ilişkin devasa boyutlara ulaşan kullanıcı kesimine işaret ediyor…

  İnternet teknolojileri odaklı araştırmaları ile tanınan W3Techs’in verilerine göre WordPress içerik yönetim sistemlerini (Content Management System/CMS) kullanan internet sitesi ortanı, bilinen tüm internet sitelerinin yüzde 25,0’ına ulaşmış durumda. 2011 yılında yüzde 13,1 ve ertesi yıl yüzde 15,8 olarak kaydedilen oranın günümüzde geldiği nokta son derece çarpıcı. İnternet dünyasının dörtte biri WordPress altyapısı üzerinden kullanıcılarla buluşuyor. Her geçen yıl daha fazla kişi ve kurumun blog/internet siteleri ilgili içerik yönetim sistemi ile internet dünyasında boy gösteriyor.

  WordPress_MP6_dashboard

  Takipçileri de var

  Öte yandan ikinci en popüler içerik yönetimi sistemi olarak Joomla gösteriliyor. Ancak aradaki farkın oldukça fazla olduğuna işaret ediliyor. Joomla’nın kullanım oranı yüzde 2,8. Ayrıca benzer farklı platformların da nispeten daha düşük oranlarda kullanımda olduğunu belirtelim. Örneğin Drupal yüzde 2,1’lik orana sahip. Onu yüzde 1,2’lik oranlara sahip iki platform Magento ve Blogger izliyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN