İnternete bağlı cihaz alırken güvenilir üreticileri tercih etmekte fayda var

internete bağlı cihazları alırken güvenliği ön planda tutun

0

Son yıllarda internete bağlanabilen cihazların sayısı önemli ölçüde arttı. Akıllı televizyonlardan akıllı kapı kilitlerine, akıllı aydınlatma sistemlerinden akıllı buzdolaplarına kadar birçok cihaz internete bağlanabiliyor. Tahminlere göre şu an için internete bağlanabilen cihaz sayısı 8 milyara ulaştı. 2020 yılının sonuna doğru bu rakamın 25 milyara ulaşması tahmin ediliyor. Sayı arttıkça bu cihazlara yönelik siber saldırıların şiddeti de artıyor. Cihaz üreticileri kullanıcılardan gelen bu talebi karşılamak için var güçleriyle çalışıyor. Ancak bu cihazların büyük bölümü üretilirken güvenlik ne yazık ki göz ardı ediliyor. Çoğu cihaz üretildikten sonra hiçbir güvenlik güncellemesi yapılmıyor. Hatta çoğu cihazın varsayılan kullanıcı adı ve parolası dahi değiştirilmiyor. Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen Mirai botnet saldırısı bu cihazların ne derece güvensiz olduğunu ve kullanıcıları nasıl bir risk altında bıraktığını çok iyi gösteriyor.

Güvenilir üreticileri tercih etmede büyük fayda var

Kullanıcıların büyük talebine altına hücum tarzında yanıt veren irili ufaklı üreticiler kullanıcıların virüsler, solucanlar ve diğer birçok tehditle karşı karşıya bırakıyor. Üreticilerin internete bağlanabilen bu cihazların güvenliğini çok ciddiye almaları ve gerekli önlemleri almaları gerekiyor. Çoğu üretici ürününü güvenlik sorunlarına karşı test etmeden doğrudan pazara sunuyor ve güvenlik konusunda hiçbir çalışma yapmıyor. Kısacası büyük bölümünün en büyük amacı ürünü ucuza ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde sunmak.

İşte bu yüzden internete bağlı cihazları satın alırken güvenliği ön planda tutmak gerekiyor. Ürünü satın alırken üreticisi, güncellemelerin sık sık yapılıp yapılmadığı, daha önce herhangi bir güvenlik sorunuyla karşı karşıya kalıp kalmadığı hakkında kısa bir araştırma yapmak çoğu zaman yeterli olabilir. İnternete bağlanabilen cihazları bilinen firmalardan ve bilinen yerlerden almakta büyük fayda var. Bu firmalar her zaman ürünlerinin arkasında durur ve sürekli olarak ürünlerine yönelik güncellemeler yayınlarlar. Bu sayede varsa güvenlik açıkları sürekli kapatılır ve kullanıcılar güvende olur. Ayrıca bilinen şirketler yasal düzenlemeler konusunda daha dikkatlidir. Örneğin yasal düzenlemeler bir ülkede belirli güvenlik protokollerinin uygulanmasını gerektiriyorsa ürünlerinde bu gereksinimleri uygularlar. Aksi takdirde yasal sıkıntılarla karşılaşabilirler. Bu yüzden internete bağlanan bir cihaz almayı düşünüyorsanız adını, şanını bildiğiniz üreticileri tercih edin. Hiç duymadığınız, bilinmeyen bir üreticinin ürününü almayı düşünüyorsanız güvenlikle ilgili sıkıntılar yaşayıp yaşamadığına bakmak için bir araştırma yapın.

Cevap bırakın