Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital Kültürİnternet Tarayıcı Yarışları

  İnternet Tarayıcı Yarışları

        İnternete erişimde en önemli bileşenlerden birisi olan tarayıcıların bize kazandırdığı her saniye oldukça önemli. Yavaş ve gecikmeli tarayıcı günleri artık geride kaldı. Bilinen çoğu web tarayıcısı belli bir performans sunuyor. Ancak, bazıları diğerlerinden daha hızlı. Bu yazımda, İnternet tarayıcı yarışlarında Windows işletim sistemi kullanılan bilgisayarlarda hangi tarayıcının daha hızlı olduğu konusundaki fikirlerimi paylaşacağım. İnternet Tarayıcı Yarışları

        Tarayıcı hızlarının kullanılan bilgisayarın donanımına da bağlı olduğunu söylemeliyim. Genel olarak tarayıcıları kıyaslayarak devam edelim.

  Google Chrome: Çoğu insan için en hızlı tarayıcı

        Chrome, tarayıcı testlerinde iyi puanlar alarak hız konusunda adından söz ettiriyor. Bazı testlerde karmaşık işlemler yaparken diğer tarayıcıların gerisinde kalsa da kullanışlı eklentileri sayesinde öne çıkıyor. Chrome, sektörü güncel olarak takip eden ve gelişmeleri kısa sürede tarayıcısına yansıtabilen Google’ın bir ürünü olduğunda daha fazla kişiye ulaşma konusunda da avantaj sağlıyor.

  Brave: Reklam engelleme özelliği ile en hızlı tarayıcı

        Yerleşik reklam engelleme özelliğine sahip bir tarayıcı olan Brave, Google Chrome’a iyi bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Yapılan hız testlerinin bazılarında Chrome’u geçmeyi başaran Brave, 3. parti reklamları engelleyebilen güvenli ve ücretsiz bir web tarayıcısı olarak adından söz ettiriyor.

        Brave tarayıcı ile internette gezinirken eğer isterseniz sponsorların reklamlarını izleyip para kazanabiliyorsunuz.

  Firefox: yavaş ama daha güvenli tarayıcı

        Firefox yapılan hız testlerinde çok fazla kendini gösteremese de, birkaç ayar değişikliği ile daha özel ve güvenli bir tarayıcı haline gelebiliyor. Ayar değişikliklerinin fazla olması ve geniş eklenti ekosistemi onu diğer tarayıcılardan öne çıkartıyor.

        Firefox; Windows, macOS, Linux, Android ve iOS gibi işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. İnternette ne yapılırsa yapılsın Firefox tarayıcısının sizi izlemediği sloganı ile kendine yer bulmaya çalışan tarayıcı, varsayılan olarak üçüncü taraf takip çerezlerini engelleme, otomatik oynatmayı engelleme, sosyal takipçileri engelleme, ana parola ve tarayıcı içi ekran görüntüsü alma gibi özellikleri ile fark yaratıyor.

  Opera: En hızlısı değil ama ek özellikleri var

        Opera hız testlerinde rakiplerinin biraz gerisinde olmasına rağmen,  Facebook, Messenger, WhatsApp, Spotify ve Apple Music gibi müzik akışı hizmetleri ile direk entegre çalışıyor. Bu özellik bile alternatifleri arasında avantaj sağlıyor.

        Diğer taraftan, Operanın devre dışı bırakmanız gereken bazı sponsorlu içerikleri barındırdığı ve bu nedenle çokta gizlilik dostu bir tarayıcı olmadığını unutmamak gerekiyor.

        Tarayıcının artıları arasında bünyesinde ücretsiz VPN servisi barındırması ve entegre kripto cüzdanının bulunmasını sayabiliriz.

  Safari hakkında birkaç kelime

        Safari, Mac platformu için özel olarak tasarlandığından diğer ortamlardan daha hızlı çalışıyor. Gelişmiş kişiselleştirme seçenekleri, gizliliği koruyan özellikleri ile düşük güç tüketimi sayesinde daha uzun şarj kullanım ömrü sunuyor.

        Twitter takip için @salihertugrul     Youtube kanalım

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN