Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Genelİnternet devri çocukları

  İnternet devri çocukları

  gorsel2

  Yaşları 40 ve üzeri olanlar çok iyi hatırlayacaklardır. 1980’li yılların ortasına kadar evlerinde renkli televizyonu olanlar parmakla gösterilir, hele bir de ev telefonuna sahip olanlar mahalleli tarafından büyük saygı görürdü. Öyle kolay bir iş değildi; hem renkli televizyonunuz olacak, hem de evinizde telefon. Hatta telefonlar da öyle sayısal tuşlu telefonlardan değil, çevirmeli olanlardandı. Şehirlerarası veya milletlerarası telefon edebilmek için santrale yazdırmak gerekir ve bazen konuşmak için yarım gün beklenirdi.

  Uzaktaki dostlarımıza mektup yazar, bayramlarda özenle satın aldığımız tebrik kartlarını gönderirdik. Hatırlıyorum da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir arkadaşıma attığım mektup ancak bir ay sonra eline geçerdi. Cep telefonu, dijital fotoğraf makinesi ve İnternet icat edilmişti ama hiç birimizin bundan haberi yoktu. Televizyon tek kanallıydı. O yıllarda elektrik ve su sürekli kesilir, tüp gaz, şeker ve yağ gibi genel ihtiyaçları almak için kuyruklarda beklemek zorunda kalırdık.

  Yurt dışından sipariş verebileceğimiz internet siteleri yoktu. Genelde yurt dışı siparişlerini Almanya’dan Türkiye’ye tatile gelen yakınlarımıza verirdik Facebook ve Twitter olmadığı gibi “Pen Friend” (Mektup Arkadaşı) olayı çok revaçtaydı. Biraz İngilizce bilenler mutlaka dünyanın bir yerlerinden mektup arkadaşı edinirdi.

  Televizyon yayınını net bir şekilde izlemek ancak damlara takılan klasik antenler yoluyla mümkündü. En iyi ve net görüntü ayarı için saatlerce damlarda ayar yapmaya çalışılırdı. Kimse kredi kartı nedir bilmez, alışverişte taksit için sadece senet kullanılırdı. Kefil şarttı ve en büyük zorluk kefil bulmaktı. Bankadan bir yere para havale etmek bazen bir haftadan bile çok sürerdi.

  Tatil denince ilk aklımıza gelen deniz kıyısında bir tatil beldesine ailecek giderek ucuz bir pansiyon bulmaktı. Ancak maddi durumu yerinde olanlar uçakla yurt dışına tatile giderlerdi. O dönemlerde uçak bileti o kadar pahalıydı ki; satın almak için bir küçük servet harcamanız gerekirdi.

  Günümüzde durumlar artık çok değişti. Mektup yazmayı unuttuk, çünkü elektronik posta kullanıyoruz. Üstelik gönderdiğimiz elektronik postanın yerine ulaşmasını günlerce veya aylarca beklemiyoruz. Evlerde bırakın sabit telefonu cep telefonu olmayan aile bireyi kalmadı. Eskiden fotoğraf çekebilmek için fotoğraf makinenizin olması gerekirdi. Günümüzde ise akıllı cep telefonları sayesinde artık herkes fotoğrafçı ve yayıncı oldu. Çekilen fotoğraflar anlık olarak sosyal paylaşım sitelerinde boy gösterdiği gibi 3G Teknolojisi sayesinde Türkiye’nin her yerinde mobil internet kullanmak mümkün ve ucuz hale geldi.

  Eskinin klasik çatı antenleri yerini kablolu servislere, çanak antenlere ve internet servislerine bıraktı. Tek kanallı dönemden yüzlerce kanalın istenildiği zaman, istenilen yerden ve istenildiği kadar seyredilebildiği bir döneme terfi ettik.

  Artık herkesin cebinde farklı bankaların farklı özelliklere sahip kredi kartları var. Ne kefil bilen var ne de kefilin var mı diye soran. İsterseniz kredi kartınızla dünyanın diğer ucundan bir ürünü 24 saat içinde özel kurye ile satın alabiliyorsunuz.

  Tatile gitmek ve uçak bileti almak oldukça kolaylaştı. Evinizde oturduğunuz yerden kalkmadan internet üzerinden uçağınızı ve tatilinizi organize edip ödemenizi yapmanız birkaç dakikaya indi. Fırsatları iyi takip ediyorsanız çok ucuz fiyatlara uçak bileti almanız da kaçınılmaz oldu.

  Sosyal paylaşım sitelerinin hayatımıza girmesiyle birlikte arkadaş edinme problemimiz de son buldu. Dünyanın her yanından edindiğimiz arkadaşlarımızın neler yaptığını anlık takip eder, onlarla yazışır hatta canlı video görüşmesi yapar olduk. Artık kimse “Pen Friend” edinmenin zorluğunu hatırlamıyor bile.

  Günümüzde evlerimizde en az 2-3 televizyon ve bilgisayar özellikli 2-3 cihaz (tablet, netbook, akıllı telefon) bulunuyor. Satın aldığımız TV servisleri bize yüzlerce kanalı yüksek çözünürlüklü ve zamana, mekana bağlı olmadan sunuyor. Evde seyretmeye başladığımız filmi, işe giderken kaldığımız yerden cep telefonumuz veya tabletimiz üzerinden seyretmeye devam edebiliyoruz. En büyük keyfimiz alışveriş merkezlerinde kahvemizi yudumlarken internette bağlanarak kablosuz sörf yapmak. Artık bankaya gitmiyor, bütün işlermleri evimizin konforunda online olarak yapıyoruz. Alışverişe çıkmak bile zor geliyor. Hem sanal marketler ne güne duruyor? Tıkla ve kapına kadar gelsin.

  Son 30 yılda hayatımızda çok büyük şeyler değişti. Özellikle internetin hayatımıza girmesiyle hayat standartlarımız yükseldi. Çocuklar gibi çok sevdik interneti. Zaten hepimiz İnternet devri çocukları değil miyiz?

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN