Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiIntel’in yeni platformu Skylake neler sunuyor?

  Intel’in yeni platformu Skylake neler sunuyor?

  Altıncı nesil işlemci ailesine ulaşan Intel, yeni platform ile ilk yaygın 14 nm mikromimariye kavuştu. Platformun yüksek hızlı bellek ve hız aşırtma desteği artırılırken, grafik gücü de DirectX 12 ile oyunlarda avantaj sağlıyor.

  Intel Skylake

  Broadwell ve Haswell ile birçok cihazda ciddi üstünlük kuran Intel, şimdi Skylake ile karşımızda. Önceki 22 nm’lik mikromimariden 14 nm’ye geçen şirket, her yıl olduğu gibi performans ve güç tüketimi etkinliğini artırmış.

  Mimari değişimi PC meraklılarına ve hız aşırtma yapmak isteyenleri sevindirecek gelişmeler içeriyor. Silikon düzeyinden başlayarak yenilenen platformu taşıyan sistemlerin gelecek sene yaygınlaşması bekleniyor.

  DDR4 desteği ile yüksek hız ve kapasitede belleklere kavuşacağız
  Sistemi masaüstünde oluşturmak için gerekecek Z710 yonga setli anakartlar da bir süre önce Tayvan’daki Computex Fuarı’nda tanıtıldılar. DDR4 belleklerdeki gelişime bakarsak, yüksek fiyatlarla karşımıza çıkacak olsalar da, DDR3 ile erişilen 2400 MHz’in de geride kalması özellikle oyun severleri sevindirecek. Bellek fiyatları bu aylarda düşüşe geçecek, daha sonra da Intel’in klasiği olan Extreme Edition işlemciler karşımıza çıkacak. Seneye kadar, binlerce dolardan daha kabul edilebilir seviyelere inmesini bekleyebiliriz.

  Beş senede altı kat performans
  Masaüstünde 2010 ile karşılaştırıldığında yüzde 60’a kadar işlem gücü, altı kata kadar 4K video işleme hızı, 11 kata kadar entegre grafik performansı elde edilebiliyor.

  Performans testleri ise Core i7-6700K’nın eski Core i7-4790K modeline kıyasla yüzde 10’un üzerinde bir artış ortaya koyduğunu gösteriyor. 4 GHz hızındaki işlemciyi özel bir kurulum olmadan hız aşırtarak 4,8 GHz’e çıkartmak mümkün. Bu da önceki serinin Extreme Edition modeli olan i7-5820K’nın fabrika hızına yaklaşmayı sağlıyor. Yani bu, oldukça iyi bir performans artışı sağlıyor.

  Intel Skylake

  Güç tüketimine bakarsak, Nvidia GeForce GTX 980, dört adet Kingston HyperX bellek, bir adet Samsung Evo SSD ve 2 TB’lık Seagate bir disk kullanınca, sistem yükü 340 Watt’ı geçmiyor. Bu binlerce Watt’lık güç kaynaklarına on yıldan uzun süredir erişimimiz olduğu düşünülürse, sıkıntısız kullanabileceğimiz anlamına geliyor. Hatta çift ekran kartlı bir sistemi bile 750 Watt’lık bir güç kaynağı rahatça idare edebilecek demek.

  Platformdaki en büyük gelişme entegre grafik alanına yapılmış. Oyun meraklısı değilseniz, hatta sistemi özellikle zorlamayacak oyunlar oynayacaksanız, dahilî bir ekran kartı almadan bile idare edebilirsiniz. Ancak çok yüksek çözünürlüklere erişemeyeceğinizi hatırlatalım. Yine de, DirectX 12 kullanıldığında, işlemcinin de etkin bir şekilde kullanması sağlanıyor, bu da bazı oyunlarda kare oranını artırıyor.

  Özellikle mobil cihazlarda daha etkili
  Dizüstü ve diğer mobil cihazlara baktığımızda, iki ya da dört çekirdekli Skylake işlemciler, çok izlekli işlem gücünün (Hyper Threading) faydalarını yansıtmayı başarıyorlar.

  Düşük voltaj kullanan DDR3L belleklerle hem hız yakalanırken hem de pil ömrü artırılabiliyor.  Yeni bir bellek mimarisi kullanan plaform, düşük belleklerden daha fazla verim alabiliyor.

  Mobil sistemlerdeki performans öngörüsü ise çok daha etkili: İşlem gücünde 2,5 kata, grafikte yüzde 30’a, pil ömründe ise bundan beş sene önceki işlemcilere göre üç kata kadar artış bekleyebiliriz.

  H.265/HEVC

  Yeni video çözme teknolojisi destekleniyor
  Grafik alanındaki DirectX 12 desteği kadar, OpenCL 2.0, OpenGL 4.4 ve HEVC/H.265 çözme destekleri de etkileyici. Özellikle videoların boyutunu neredeyse yarı yarıya küçültebilen H.265, yakında daha da yaygınlaşacak ve bu sayede sorunsuz bir şekilde (işlemci yükü oluşturmadan) kullanılabilecek. 4K içeriklerin arttığını düşünürsek, bunun önemini anlamak kolaylaşır.

  Microsoft ortaklığının getirileri
  Son olarak, platformun Microsoft ile ortak geliştirildiğini de ekleyelim. Bu sebeple, Windows 10’daki bazı özellikler bu işlemcilerle daha verimli kullanılabilecek. Örneğin Cortana adlı sesli asistan için özel bir dijital sinyal işleyiciden faydalanılıyor. Windows Hello adlı güvenlik sistemi de Intel RealSense kameralarla çalışacak. Güç tüketimi alanındaki verimlilik de Skylake işlemciler kullanıldığında artacak.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN