Intel’in eski CEO’su Paul Otellini hayatını kaybetti

0

Bir dönem yaklaşık 40 yıl süreyle çalıştığı Intel’de CEO’luk görevini üstlenen Paul Otellini, 66 yaşında hayatını kaybetti.

Intel tarafından paylaşılan resmi taziye duyurusuna göre şirketin 2005-2013 yılları arasında CEO’luğunu üstlenen Paul Otellini, 3 Ekim 2017 tarihinde, uykusunda hayatını kaybetti. 12 Ekim 1950’de San Francisco’da dünyaya gelen Otellini, aynı şehirde ekonomi okudu ve Intel’deki CEO’luk görevinden emekliye ayrılmıştı.

Intel’in şu anki CEO’su Brian Krzanich, kaybımızdan dolayı derin üzüntü içerisindeyiz diyerek ‘…O, bize müşterileri ilk sıraya koyduğumuzda kazanabileceğimizi öğretti’ ifadelerini kullandı.

40 yıllık Intel kariyeri

Görevi sürecince başarılarıyla adından söz ettiren eski Intel CEO’su, firmanın özellikle x86 mimarisine sahip işlemcileri ile pazarı domine etmesi ve Apple’ın Intel çiplerine geçişi gibi kilometre taşlarına imza attı. Şirketin rakiplerini geride bırakmasında kesinlikle etkileri oldu. Otellini’nin CEO’luk görevi süresince Intel’in yıllık gelirleri 38,8 milyar dolardan 54 milyar dolara kadar yükseldi.

Emekliliğinin ardından yaptığı açıklamalarda ise teknoloji şirketinin mobil işlemci tarafında yeterince başarılı olamaması noktasında özeleştirilerde bulunduğu hatırlanır, özellikle Apple’ın iPhone’larının içine Intel işlemcileri yerleştirememenin kendisinin ‘pişman olduğu tek şey’ olduğunu söylediği açıklaması meşhurdur.

Otellini, Intel’de 1974 yılında göreve başlamıştı. Neredeyse 40 yıl çalıştığı bu köklü şirkette azimli, sessiz, mütevazı, esprili kişiliği ve işini sevmesi ile tanındığı belirtildi.

Cevap bırakın