Intel’ın Altera satın alımı resmi olarak tamamlandı

0

altera-corporation-said-to-rekindle-buyout-talks-with-intel-corporation

Intel tarafından geçtiğimiz aylarda 16 milyar 700 milyon dolar karşılığında satın alınan Altera, artık resmi olarak dünyanın en büyük çip üreticisinin bir parçası. Satın alım sürecinin tamamlandığının duyurulması ile birlikte gelecekte Intel adına çok daha yüksek bir inovasyon potansiyelinin açığa çıktığı belirtiliyor.

Altera, dünyanın önde gelen programlanabilir mantık devreleri şirketlerinden biriydi ve 30 yılı aşkın, köklü bir geçmişe sahipti. NASDAQ-100 ve S&P 500’de hisseleri işlem gören yüksek profilli teknoloji şirketi, geçtiğimiz aylarda Intel tarafından satın alınmıştı. Rekabeti farklı bir boyuta getireceği ve tekel oluşturabileceği iddiaları üzerine çeşitli denetlemelerden geçen satın alım işleminde nihayet sona gelindi…

intel

İlk çipler 2016’da geliyor

Mikroişlemci üretiminde Intel’in gücüne güç katması beklenen Altera satın alımı sonrasında geleceğe yönelik ilk adıma ilişkin duyuru, Intel Kıdemli Başkan Yardımcısı Diane Bryant’tan gelmişti. Bryant, 2016’da Altera’nın akıllı programlama teknolojisi ile Intel’in mikroişlemci tarafındaki uzmanlığını birleştiren ilk çiplerin satışa sunulacağını açıklamıştı. Beklenen tarih ise çok uzak değil; şubat ayında ilk çiplerin duyurulması bekleniyor.

Altera, kendi web sitesinde logosunun altına ‘Intel’in bir parçası’ ibaresini eklerken bazı üst düzey yönetim kademelerinde de değişiklikler yaşandı. Intel’den Dan McNamara, Altera’nın başına geçerken bunun yumuşak bir şekilde gerçekleşmesi için şu anki Altera CEO’su John Daane’in 30 gün daha koltuğunda kalacağı belirtiliyor. Intel açıklamasına göre Daane, kendi isteği ile ayrılıyor.

Gelecekte daha iddialı Intel işlemcilerde Altera etkilerini görebilecek miyiz? 2016 ve sonrasında teknoloji dünyasını neler bekliyor? Bu soruların yanıtlarını aramaya devam edeceğiz. Takipte kalın…

Cevap bırakın