Intel’in 4. çeyrek geliri belli oldu

0

Intel’in 2018 yılı 4. çeyreğine ilişkin finansal sonuçları açıklandı. İşte detaylar…

ABD Kaliforniya merkezli yonga üreticisi Intel’in 2018 yılı 4. çeyreğine ilişkin finansal sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Şirketin gelirleri ve net karlılığı dikkat çekti.

Buna göre Intel, ilgili dönemde 18,66 milyar dolar gelir elde etti. Analistlerin 19,02 milyar dolarlık gelir beklentisinin yaklaşık 300 milyon dolar altındaki bu açıklamanın ardından şirket hisseleri yüzde 6,5 değer kaybetti.

Teknoloji şirketi, yıl boyunca 70,8 milyar dolar gelir elde etti. Intel CFO ve geçici CEO’su Bob Swan, 2018 yılının Intel için her iş segmentinde rekor gelir ve kar elde edilen bir yıl olduğunu kaydetti. 10nm bazlı yeni ürünlerle gelir elde edildiğinin altını çizen Swan, kazancı artırdık ve ileriye baktığımızda bir. Başka rekor yılı daha öngörüyoruz, ifadelerini kullandı.

Dikkat çekici artışlar…

Intel’in müşteri bilgi işlem grubu önceki yıla göre artışla 9,8 milyar dolar gelir elde etti. Genel olarak 2018 yılı geliri, yıllık yüzde 9 artışla 37 milyar dolar oldu. Ayrıca özellikle Optane’in benimsenmesiyle birlikte flash bellek grubu satışları da 1,1 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

İlgi çekici bir başka detay olarak sunucu işlemleri ve veri merkezleri ürünleri sağlayan Intel’in Veri Merkezi Grubu (DCG), 4. Çeyrekte yüzde 9’luk büyüme kaydederek 6,1 milyar dolara ulaştı. Bu alanda AMD’nin ikinci nesil Epyc sunucu işlemcileriyle 2019 yılı boyunca hatırı sayılır bir rekabetin yaşanması bekleniyor.

Cevap bırakın