Intel’in 11. Nesil Rocket Lake işlemcilerinin Mart ayında geleceği doğrulandı

0

MSI, 11. nesil Intel işlemcileri olan Rocket Lake serisinin Mart ayında çıkacağını duyurdu ve bazı anakartlarına 11. nesil işlemci desteği getirmek için hazırlıklara başladı…

Yeni nesil Intel işlemciler için çıkış tarihinin 2021’in ilk çeyreği olacağı tahmin ediliyordu. Güney Kore’de resmi MSI hesabından yapılan bir gönderi ile, işlemcilerin çıkış tarihi doğrulanmış oldu.

Açıklamada H410, B460 ve Z490 gibi 10. nesil anakartların 11. nesil Intel işlemciler için güncelleneceği ve ilk güncellenecek anakartın Z490 olacağı belirtiliyor.

Devamında ise Intel 11. nesil CPU’ların mart ayının sonu olarak planlanan çıkış tarihinden önce bütün anakartların tek tek güncelleneceği söyleniyor.

İşlemci pazarının lideri Intel her ne kadar 11. nesil Rocket Lake işlemcileriyle yeni bir boyuta geçiş yapacak olsa da 8 çekirdekli yapısını sürdürüyor ve bu sebeple rakibi AMD çekirdek sayısı bakımından üstünlüğü koruyor. AMD, AM4 soketinde halihazırda 16 çekirdek sunmakta.

Yeni Rocket Lake işlemciler, doğru BIOS ayarlarıyla 400 serisi LGA 1200 anakartları destekleyebiliyor. Intel’in yeni 500 serisi LGA 1200 anakartları yeni işlemcilerle birlikte piyasa süreceği tahmin ediliyor.

İşlemci pazarında Intel ile AMD arasındaki rekabetin daha uzun süre devam etmesi bekleniyor. İki firmanın sürekli daha gelişmiş işlemcilerle birbirlerini daha iyisini daha uygun fiyatlı yapmaya zorlaması en çok da kullanıcıların yararına oluyor.

Cevap bırakın