Intel Visual Compute Accelerator 2 görücüye çıktı

0

vca-100719648-large

Sunucular için geliştirilen Intel Visual Compute Accelerator 2, Iris Pro P580 grafikler ve Xeon işlemcileri ile dikkat çekiyor.

Çip üreticisi Intel, ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen NAB etkinliğinde yeni Visual Compute Accelerator 2’yi (VCA 2) tanıttı. Sunucu uygulamaları için geliştirilen model, sanal gerçeklik, 4K video gibi yüksek segmentli içerikleri hedefliyor. Grafiklere yüksek performans kazandırmak için sunulan Intel VCA 2’nin kullanıldığı sunucuların video ve diğer yayın türleri ile uyumunun yüksek seviyede olacağı kaydediliyor.

VCA 2 4K özellikli Iris Pro Graphics P580 grafikler ve üç adet Intel Xeon E3-1500 v5 işlemcisi ile geliyor. P580’i oyun meraklıları anımsayabilir, çünkü bu grafik kartını Intel’in oyun odaklı mini PC’sinde de görmüştük. PCI-Express 3.0 uyumlu ürünün sunucu ve aygıt üreticilerine doğrudan satışı söz konusu, yani teknoloji raflarında yer alma olasılığı biraz düşük görünüyor. Her ne kadar güçlü bir model sunulmuş olsa da bu alanda diğer üreticilerle rekabetin yüksek seviyede olduğu görülüyor. Diğer yandan Intel, satışlarına ne zaman başlanacağı konusunu henüz belirtmiş değil.

Yeni VCA 2, Visual Compute Accelerator olarak adlandırılan öncülünden (birinci nesil) daha iddialı özelliklere sahip. İlk modelde eski Iris Pro Graphics P6300 ve yine önceki nesil Xeon E3-v4 işlemciler kullanılıyordu.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan elişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız.

Cevap bırakın