Intel, vahşi yaşam keşifleri için AI drone’ları kullandı

0

Yapay zeka (AI), yakın geleceğin önemli teknoloji araştırmaları konu başlıkları arasında konumlanıyor. Intel ise bu alandaki çalışmalarını, aralarında vahşi yaşam araştırmalarının da bulunduğu birçok farklı alanda sunarak dikkat çekmeyi başarıyor.

Tanınmış teknoloji şirketi, yapay zeka tabanlı drone’lar kullanılarak vahşi yaşam araştırmalarında sınırları zorlamayı hedefliyor. Bu alanda yürütülen çalışmalara dair bazı detaylar kamuoyuyla paylaşıldı.

Daha önceki araştırmalarda, kutup ayılarının yaşam koşullarını gözlemlemek için helikopter, tekne gibi araçlar kullanıldı. Intel ise yapay zeka destekli Falcon 8+ drone kullanarak çeşitli bilimsel verilerin toplanmasını sağladı.

Elde edilen verilerin beslenme ve göç alışkanlıklarının da aralarında yer aldığı çok sayıda yaşamsal öğe hakkında bilgiler içerdiği kaydedildi.

Söz konusu araştırmalarda, tanınmış doğa fotoğrafçısı Ole Jørgen Liodden’le birlikte çalışıldığı bilgisi de paylaşıldı.

Kutup ayılarının yanı sıra balinalar da araştırmalara konu oldu. Balinaların sağlık durumlarının belirlenmesine katkı sağlayacak çok sayıda veriye ulaşıldığı bildirildi. Bu çalışma için suya yakın mesafeler için uygun SnotBot drone’ların kullanıldığı ifade edildi.

“Yapay zeka, sorunların çözümünü hızlandıracak”

Intel’in yapay zeka ürünler grubunun başındaki isim Naveen Rao, konuyla ilgili açıklamasında yapay zekanın yeni bilimsel bulguların ortaya çıkarılması da dahil olmak üzere büyük ölçekli sorunların çözümünü hızlandırıcı rol üstleneceğinin altını çizerek Intel’in gezegenin ve insan sağlığının daha iyi anlaşılması misyonuna sahip olduğunu vurguladı.

Cevap bırakın