Intel kendi kendine gidebilen otomobillere ağırlık veriyor

0

autonomous-car-16x9-jpg-rendition-intel-web-1280-720

Teknoloji şirketleri açısından otomobillerin geleceği büyük bir odak noktası. Her geçen gün daha fazla öncü markanın bu alanda adımlarına tanıklık ediliyor. Örneğin Samsung, geçtiğimiz haftalarda otomobiller için gelişmiş ses ve görüntüleme, artırılmış gerçeklik gibi entegrasyonlarda uzmanlaşmış Harman’ı bünyesine katmıştı. Dev bir soru işareti halinde kalmış olsa da Apple’ın otomobil üretimi ile yakından ilgilendiği de biliniyor. Google ise kendi kendine gidebilen araçlarını test eden bir şirket. Hatta zaman zaman bu araçların trafik cezalarıyla gündeme gelişine dahi tanıklık ediliyor. Özetle Apple, Google gibi büyük teknoloji şirketlerinin yakın ilgisi altındaki ‘otomobil üretimi’ başka şirketlere de ilham veriyor. İşte bunlardan biri de Intel.

Daha çok bilgisayarlar için geliştirdiği çiplerle tanınan şirket, kendi kendine gidebilen otomobiller üzerine yoğunlaşmayı da ihmal etmiyor. Kamuoyuna yansıyan son bilgilere göre daha önce IoT bölümünde başkanlık görevi üstlenen Doug Davis, kendi kendine giden otomobiller için kurulan birimin başına geçti. Ayrıca bu alandaki çok sayıda mühendis de söz konusu birimde görev almaya başladı. Ek olarak Intel’in son işe alım ilanları da ‘otomobillere’ işaret eder cinste.

İddialara göre Intel, kendi kendine gidebilen otomobiller konusunda ‘kendi özel’ teknolojisini geliştiriyor. Yürütülen çalışmaların kapsamı ve hedefler konusunda şimdilik net bilgiler olmasa da yakın gelecekte teknoloji şirketinin otomobil kelimesiyle daha sık yan yana göreceğiz gibi.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın