Intel Ice Lake’deki yeni güvenlik özelliklerini açıkladı

0

Intel kod adı “Ice Lake” olan 3. Nesil Intel® Xeon® Ölçeklenebilir platformundaki yeni güvenlik özelliklerini açıkladı.

Intel, “Önce Güvenlik Sözü”nü (Security First Pledge) tutmaya devam ediyor ve öncü, başarısı kanıtlanmış yazılım koruma çözümü Intel® Software Guard Extension’ı (Intel SGX); bellek şifreleme çözümü Intel Total Memory Encryption’ı (Intel TME), Donanım Yazılımı Esnekliği Çözümü Intel Platform Firmware Resilience’ı (Intel® PFR) ve yeni kriptografik hızlandırıcıları da içeren bir dizi özellikle birlikte platformu güçlendirmek ve verilerin gizliliğini ve bütünlüğünü geliştirmek için tüm Ice Lake platformlarına getiriyor.

Veri, hem sağlayabileceği ticari değer hem de korunması gereken kişisel bilgiler açısından kritik önem taşıyan bir varlık; bu nedenle siber güvenlik en çok endişe edilen ve üzerinde düşünülen konu. Ice Lake’in içerdiği güvenlik özellikleri Intel müşterilerinin güvenlik durumlarını iyileştirmelerine yardımcı olacak çözümler geliştirmelerine ve finansal hizmetler ve sağlık hizmetleri gibi veri toplama ve saklamanın belli yürütmelikler çerçevesinde yapıldığı alanlarda gizlilik ve yürütmeliklere uyumluluğa yönelik riskleri azaltmalarına olanak sağlıyor.

Bilgi İşlem Yığınında Veri Koruma

Disk ve ağ trafiği şifreleme gibi teknolojiler verileri depolandıkları süre içinde ve iletim sırasında koruyor, ancak bellekte kullanılırken veriler müdahale ve kurcalanmaya karşı savunmasız olabiliyor. “Gizli bilgi işlem”, verileri bir güvenilir yürütme ortamında (TEE) kullanım halindeyken koruyan bir kullanım kategorisi olarak hızla yaygınlaşıyor. Sistem içinde en küçük saldırı yüzeyine sahip Intel SGX, veri merkezlerinde gizli bilgi işlem konusunda en çok araştırılan, güncellenen ve test edilen TEE. Özel bellek bölgelerinde uygulamaların izole edilmesini sağlayarak 1 terabayta kadar kod ve veriyi kullanım halindeyken korumaya yardımcı oluyor.

Cevap bırakın