Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımIntel Core Ultra İşlemciler Hangi Yeniliklerle Gelecek?

  Intel Core Ultra İşlemciler Hangi Yeniliklerle Gelecek?

  Bilgisayarların performansını belirleyen yegane bileşen işlemci (CPU) konusunda son yıllarda fazla bir heyecan duymuyoruz. Çünkü odak noktamız ekran kartlarındaki gelişmelere kayıyor. Ancak Intel, son yıllarda önemli atılımlara imza atarak merak uyandırmaya başladı. Masaüstü pazarında AMD’nin gerisinde kalan Intel, yıllardır uyguladığı işlemci geliştirme formülünün dışına çıkmaya başladı. Konfor alanının dışına çıkan Intel, yeni işlemci ailesi Core Ultra ile ezber bozacak mı?

  Intel Core Ultra

   

  Intel Core Ultra ile Köklü Bir Değişime Yelken Açıyoruz

  Intel’in 14. nesil işlemcisinin adı Meteor Lake olacak ve yıl sonu en azından dizüstü bilgisayarlar için piyasada yerini alacak. Dikkat edecek olursanız teknoloji devi artık “i5” “i7” gibi isimleri geride bırakıyor. Çünkü Intel bu sefer gerçekten değiştiğini yedi cihana ispat etmek istiyor. Değişimin en önemli unsuru ise yapay zeka. Artık işlemcilerde VPU (Vision Processing Unit) adında yeni bir görüntü işleme birimi yer alacak. Yani, CPU ve GPU’dan sonra yeni bir bileşenimiz daha var. VPU, yapay zeka ile mevcut işlem yükünü hafifletmek için çalışacak. Çok fazla güç tüketmeyeceği iddia edilen VPU, aynı zamanda verimlilik ilkesi öncelikli konumda.

  Intel core ultra

  1. Dahili Ekran Kartı

  Intel’in yapay zeka hamlesi Nvidia’yı anımsatırken sıradaki yenilik ise akıllara Apple’ı getiriyor. Çünkü 14. nesilden itibaren Core Ultra ailesinde gelişmiş dahili ekran kartı performansı göreceğiz. Intel’in piyasaya sürdüğü ARC ekran kartları bir süredir fiyat performans anlamında doğru işler yapıyor. İşte şimdi şirket, Arc ailesini işlemcilerin içine yedirecek. Hedef Apple’ın M1 ve M2’de yaptığı gibi gelişmiş bir ekran kartı performansı elde etmek. Özellikle bu tarz bir dahili ekran kartlı işlemci, dizüstü bilgisayarlarda ciddi bir sıçrama sağlayacaktır. Tek bir işlemcinin soğutulması daha kolay olacağından çok daha güçlü dizüstüler görebiliriz. Tabii ki tek bir işlemci nedeniyle verimlilik yüksek olacağından batarya ömrü de artabilir.

  Masaüstü tarafına geldiğimizde Intel’in bu işlemcileri akla ilk olarak oyunculara hitap ediyor gibi geliyor. Fakat Intel burada aslında OpenAI’ın GP4’ü gibi gelişmiş yapay zeka platformlarıyla iş yapanlara göz kırpıyor. E-ticaretten tasarıma, otomobilden sağlığa kadar birçok farklı alanda şirketler yapay zeka talebinde bulunuyor. Intel, yine en iyi bildiği işi, kurumları arkasına alarak pazardaki payını garantilemeyi istiyor.

  2. Intel’den Voltran Gücü!

  Görünen o ki Intel, AMD, Nvidia ve Apple’dan önemli dersler çıkarıyor. AMD’nin eskiden beri en sık başvurduğu taktik işlemci hızını artırmak. Örneğin bir dönem benim de kullandığım 9590 işlemci ile AMD, 5 GHz hıza imza atarak psikolojik üstünlük sağlamaya çalışıyordu. Nvidia ise yapay zekaya çok büyük yatırım yapıyor. Şirket bu alanda özel işlemciler geliştirip onlarla verimliliği yükseltmeyi ilke edindi. Apple da kendi bünyesinde yenilikçi işlemci geliştirme kararı verdi ve ortaya M1 ve M2 gibi iddialı ürünler çıktı.

  İşte Intel, Core Ultra ile tüm bu özellikleri bünyesinde toplayacak adeta bir Voltran hedefliyor. Böylesi yüksek bir hedef, Intel gibi bir dev için bile kolay değil. Bakalım yakın gelecek, işlemci dünyasında ne gibi değişimlere vesile olacak. En azından kullanıcı olarak ben artık işlemci gelişmelerini yeniden heyecanla takip etmeye başladım. Ya siz?

  Dilerseniz Mediamarkt üzerinden Intel işlemci modelleri hakkında bilgi alabilirsiniz. İhtiyacınız olan ürün seçeneklerinin teknik bilgilerini inceleyebilir, hızlıca satın alma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz!

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN