Intel Core i7-1185G7 grafik performansı ile dikkat çekti

0

Intel’in son olarak çıkarmış olduğu işlemcisi Intel Core i7-1185G7, performans sonuçlarıyla dikkat çekti. Özellikle grafik özellikleriyle iyi sonuçlar veren işlemciyle birlikte Intel NVIDIA’nın MX serisi ekran kartlarına rakip olmayı hedefliyor.

Tiger Lake işlemciler 15 Eylül 2020’de tanıtılmıştı. Grafik anlamında büyük performans iyileştirmeleri gösteren işlemciler, yaklaşık olarak GTX 1050 performansını dahili olarak sunuyor. Mobil taraftaki üstünlüğünü kaptırmak istemeyen Intel’in son olarak Intel Core i7-1185G7 performans testi ortaya çıktı.

Intel Xe grafik birimi, performans konusunda dahili bir birime göre oldukça iyi sonuçlar veriyor. Intel, harici bir grafik birime ihtiyaç duymayan dizüstü bilgisayarları arttırmak istiyor. AMD’nin U serisi işlemcilerde yaptığı atakla piyasa hareketlenmiş durumda. Bununla birlikte Intel, NVIDIA’nın MX serisi ekran kartlarına rakip olmayı hedefliyor.

Performans testi sonuçları

10 nm SuperFin üretiminden geçen Intel Core i7-1185G7 performans testi ortaya çıktı. Yeni nesil Intel Core i7-1185G7, AMD tarafında 7 nm üretimden geçen Zen 2 mimariye sahip Ryzen 4800U ile rekabete giriyor. Grafik performansı tarafında Intel daha iddialı olurken, AMD ise işlemci performansı tarafında daha iddialı demek mümkün.

Rise of the Tomb Raider testinde ortaya çıkan sonuçlarda 1080p çözünürlükte yüksek ayarlarda iki işlemci arasındaki fark 5 FPS, düşük ayarlarda ise 13 FPS. Aynı test 720P çözünürlükte yüksek ayarlarda yapıldığı zaman fark 3 FPS, düşük ayarlarda ise 22 FPS. Bu sonuçlar Intel’in grafik tarafındaki üstünlüğünü ortaya koyduğunu gösteriyor.

Cevap bırakın