Intel Alder Lake işlemcilere dair en yeni iddialar

0

PCI Express 5.0 desteğinin bulunacağı Alder Lake işlemciler, muadillerine kıyasla daha büyük boyutlu olacak…

Masaüstü işlemci pazarında rakibi AMD’ye karşı yeniden elini güçlendirmek isteyen Intel’in Eylül ayında tanıtmayı plânladığı yeni nesil Alder Lake serisi işlemcilere dair detaylar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Edinilen bilgilere göre bu yeni nesil Intel işlemcileri pek çok yeni özelliği bünyesinde barındıracak. 14 nm üretim sürecinin sona erdirileceği ve yeni nesil soketlere, dolayısıyla yeni anakartlara ihtiyaç duyacağı belli olan bu yeni nesil işlemcilerin bilinen teknik özelliklerini değerlendirdik…

Öncelikle LGA1700 tipi sokete sahip olacağını bildiğimiz bu işlemci ailesi, beraberinde DDR5 bellekleri destekleyecek. Ancak Intel bu noktada geriye dönük uyumluluğu korumak için DDR4 belleklerle çalışabilir durumda olacak. PCI Express 5.0 desteğinin de bulunacağı Alder Lake işlemciler, muadillerine kıyasla daha büyük boyutlu olacak. Ayrıca 4. nesil DMI sayesinde veri akış hızında da önemli ölçüde artış olacağı belirtiliyor.

%20 daha fazla performans

Intel tarafının iddiasına göre bu yeni nesil işlemciler tek çekirdekte %20 daha fazla performans sağlıyor. Ancak Intel’in esas hedefi, çoklu çekirdek performansında bir türlü yakalayamadığı AMD’yi artık geride bırakabilmek… Sızdırılan test sonuçları eğer doğruysa Intel’in yeni Alder Lake işlemcileri, çoklu çekirdek performansında da AMD ile ciddi bir rekabet içerisinde olacak. Fakat bu testlerin hangi mevcut işlemcilerle kıyaslanarak yapıldığını henüz bilmiyoruz.

Cevap bırakın