Intel 12. Nesil İşlemci Özellikleri

0

Intel, 12. Nesil Core masaüstü işlemcilerini iki aşamada piyasaya sürdü. Yeni yapılan duyuru yalnızca kilitsiz “K” ve “KF” yongaları ile birlikte en üst seviye Z690 anakart yonga setini içeriyor. Bu nedenle oyuncular ve bilgisayar tutkunları erkenden yeni nesile geçiş yapabilir.

Ailenin lideri Core i9-12900K ve i9-12900KF işlemcilerin ardından Core i7-12700K ve i7-12700KF geliyor ve orta katmanda Core i5-12600K ve i5-12600KF yer alıyor. E-core Gracemont çekirdekelrinin tanıtımı, Intel’e özellikle Core i9 ve Core i7 SKU’ları arasında bölümlere ayırma konusunda yeni bir boyut kazandırıyor. Çekirdek sayıları P+E (performans + verimlilik çekirdekleri) olarak temsil ediliyor. Performans çekirdekleri HyperThreading teknolojisini desteklerken verimlilik çekirdekleri bu teknolojiden yoksun.

Core i9-12900K ve i9-12900KF, silikon üzerinde fiziksel olarak bulunan tüm CPU çekirdeklerinin tamamını kullanan 8+8 yapısıyla birlikte toplam 16 çekirdeğe sahip iki işlemci. Core i7-12700K ve i7-12700KF, iki E-core kümesinden birinin devre dışı bırakıldığı 8+4 çekirdek yapılandırmasıyla geliyor. Çekirdeklere ek olarak Intel, önbellek mimarisinde de değişimler yaptı.

Alder Lake-S silikonu, daha önce 10nm Enhanced SuperFin olarak bilinen Intel 7 işleminde üretilmiş monolitik bir kalıp. Silikon, merkezi bir son düzey önbellek (LLC veya L3 önbellek) ve çeşitli blokları (işlemcinin parçalarını) birbirine bağlayan çift yönlü bir ringbus ile geçmişten gelen Intel istemci işlemcisiyle aynı düzeni kullanıyor.

En önemli bloklar CPU çekirdekleri ve söylediğimiz gibi Alder Lake-S’te 16 adede kadar kullanılabiliyor. Çok daha büyük yapıdaki Golden Cove performans çekirdekleri bunun yarısını oluştururken diğer yarısı Gracemont çekirdekleriyle kümeleniyor. Sekiz performans çekirdeğinin her biri kendi özel halka durdurma (ring-stop) özelliğine sahip. Dört verimlilik çekirdeğinden (E-core) oluşan gruplar tek bir çekirdek kümesini oluşturuyor. Alder Lake-S’de her biri bir halka durdurucuya sahip bu tür iki E-core grubu var. Yani işlemci içerisinde bulunan P-core’ların hepsini tek tek devre dışı bırakmak mümkün, ancak E-core’lar yalnızca küme bazında devre dışı bırakılabiliyor.

Alder Lake-S silikonu P core, E-core kümeleri, iGPU (entegre GPU), bellek kontrolcüleri, PCIe kök kompleksi ve diğer bileşenler dahil olmak üzere silikondaki tüm öğeler tarafından erişilebilen 30 MB paylaşılan L3 önbelleğe sahip. Sekiz P çekirdeğinin her birinde özel 1.25 MB L2 önbellek bulunuyor. Her E-core kümesi ise dört çekirdek arasında paylaşılan 2 MB L2 önbellekten faydalanıyor.

Alder Lake-S kalıbı, önceki nesil “Rocket Lake-S” ile aynı Xe LP grafik mimarisine dayalı bir iGPU’ya ev sahipliği yapıyor. Halihazırda piyasaya sürülen altı işlemcide Intel UHD 770 iGPU kullanılıyor. Detaya inersek, GPU içerisinde kullanılabilen 32 Xe yürütme biriminin tamamını içeriyor.

Bir önceki nesil Core i9-11900K üzerinde Xe LP tabanlı iGPU üzerinde kapsamlı testler yapılmıştı. Bu GPU yüksek çözünürlüklü ekranlar ve yüksek kare hızlı video oynatma gibi işlerde modern PC’ler için yeterli olsa da, oyunlar için mümkün olan en düşük ayarlarda çalışsa bile yeterli olmadı rahatlıkla söylenebilir.

Çoğu modern HDR standardının yanı sıra AV1, HEVC ve diğer modern video formatlarının donanım hızlandırmalı kod çözme işlemini kullanabilirsiniz. iGPU’nun ekran motoru, HDMI 2.1 ve DisplayPort 1.4 desteği ile önceki nesilden farklı görünüyor.

Alder Lake’in en önemli özelliği ise mevcut nesil DDR4 desteğini kaybetmeden DDR5 bellek desteği sağlaması diyebiliriz. İşlemci, toplam dört adet 40 bit geniş kanalla (DIMM başına iki adet) 128 GB’a kadar DDR5-4800 bellekleri destekleyebiliyor. DIMM başına tek bir 64 bit geniş kanal kullanan DDR4’ün aksine, DDR5 iki adet 40 bit kanal içermekte. Bu anlamda, bu kanalların her birinin daha düşük veri yolu genişliğine sahip olmasına rağmen, Alder Lake’deki DDR5 arabirimi “dört kanallı” olarak adlandırılabilir. İşlemciler belirtitğimiz gibi çift kanallı DDR4-3200 (DIMM başına 64 bit) desteğini koruyor.

Cevap bırakın