Instagram’dan yüze odaklandıran yeni özellik

0

Popüler sosyal medya ağı Instagram, Hikayeler özelliğini geliştirmeye devam ediyor.

Yeni nesil akıllı telefonlarda ister potre, ister herhangi bir nesne olsun arka fonu flulaştıran efektlere imkan tanıyan bokeh özellikleri çok revaçta. Bundan çok önce DSLR fotoğraf makineleri ile gerçekleştirilebilen bu estetik sonuç, artık donanımdan çıkarak yazılımsal bir hal almaya başlıyor. Instagram’ın son güncellemesi ile sunduğu yeni Odak formatı da buna dair en ilgi çekici örnekler arasında.

Instagram, Hikayeler modunda portre çekimlerine özel yeni Odak formatını kullanıma sunduğunu duyurdu. Bu yeni format sayesinde ön kamerayla “selfie” veya arka kamerayla portre çekimlerinde kamera doğrudan kadraja giren yüze odaklanıp, arka planı hafifçe bulanıklaştırıyor. Diğer tüm Hikayeler kamera formatlarında olduğu gibi, Odak modu ile çekilen fotoğraflara da filtre, çıkartma ve yazı eklenebiliyor.

Yeni çıkartma: @Bahset

Instagram aynı zamanda @bahset çıkartmasını da kullanıma sundu. İnsanlar artık Hikayeler formatında fotoğraf veya video çektikten sonra çıkartmalar arasından @bahset çıkartmasını seçip, hikayelerinde başka bir hesabı etiketleyebiliyorlar.

Instagram, son dönemde Hikayeler’i daha efektif hale getiren birok yeniliği kullanıma sundu. Son dönemde iyiden iyiye artan kullanıcı sayısının ihtiyaçlarını gözetme gerekliliği bunun arkasında temel neden olabilir.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın