Instagram’dan sevindirici adım

0

Instagram, Dünya Hayvanları Koruma Örgütü ile birlikte hazırladığı ‘etiket listesi’ ile hayvanlara yönelik istismar konularını önlemeyi hedefliyor. İşte detaylar…

Instagram’ın 2017’nin en çok konuşulan sosyal ağlarından biri olduğuna şüphe yok. Birçok yeniliği kullanıcılarına sunan platform, artık sadece bir fotoğraf paylaşım ağı değil, canlı yayından videoya birçok unsuru bünyesinde taşıyor. Bununla birlikte kendi yapısını iyileştirmeye yönelik kimi uygulamaları da kullanıma sunmaya devam ediyor. İşte bunlardan sonuncusu, hayvan istismarını önlemeyi hedef alıyor.

Hayvanlarla birlikte çekilen, hatta başrolde minik kedi ve köpeklerin olduğu multimedyaların ilgi çektiği açık. Ancak konuyu daha fazla beğeni için uç noktalara taşıyan kullanıcılar da var. Instagram’ın World Animal Protection (Dünya Hayvanları Koruma Örgütü) ile birlikte hazırladığı ‘etiket listesi’, hayvanlara yönelik şiddet ve istismar konularını önlemeyi hedefliyor.

Bir paylaşımda kullanılan etiketlerin arasında ‘etiket listesi’nde yer alan kelimeler varsa (buna kara liste de denebilir), paylaşımı yapan kullanıcıya uyarıda bulunuluyor. Pop-up şeklindeki uyarılar, hayvanlara ve doğaya zararlı davranış adı altında gerçekleşiyor.

Hayvan hakları savunucularının alkışlarıyla karşılanan yeni Instagram pop-up sistemi sonrası, hayvanlara yönelik şiddet, eziyet ya da istismar unsurları içeren daha az sayıda fotoğraf/videonun paylaşılması bekleniyor.

Günün birinde tüm sosyal ağlarda tamamen doğal yaşam ve hayvan dostu paylaşımların görülmesi dileğiyle.

Sosyal medya dünyasına dair öne çıkan ve farkındalık yaratan gelişmeleri paylaşmayı sürdüreceğiz. Takipte kalınız…

Cevap bırakın