Instagram’da olumsuz yorumlar nasıl şikayet edilir?

0

Sosyal medyada çoğu zaman zorbalığa ve trollerin saldırısına uğruyoruz. Sizi üzen, aşağı çeken ve kendinizi değersiz hissettiren bu olumsuz yorumlara karşı nasıl bir tavır sergilemeniz gerektiğini biliyor musunuz?
Cevap vermek istediğinize karar verirseniz, ciddi mi yoksa komik mi olacağınızı ve herkese açık olarak mı yoksa özel bir sohbete mi gireceğinizi seçmeniz gerekir.

Seçtiğiniz yol ne olursa olsun, hatırlamanız gereken en önemli şey, amacınızın size olumsuz yorum bırakan kişiye “geri dönmek” olmadığıdır. Bunun yerine amacınız itibarınızı savunmak, bir çözüm bulmak, başkalarına sayfanızın güvenli bir alan olduğunu göstermek veya herhangi bir yanlış bilgiyi düzeltmek olabilir. Bunun ötesinde, üzgün olup olmadığınızı gerçekten umursayan veya merak etmeyen bir troll veya siber zorba için kendinizi mutsuz etmeye değmez. Peki olumsuz yorumlarla nasıl başa çıkabilir, Instagram’a nasıl şikayet edebilirsiniz??

Sosyal medyadaki olumsuz yorumlara cevap vermeli miyim?

Sosyal medyadaki olumsuz yorumlara ne zaman yanıt vereceğinizi ve hangi yorumları dikkate almamanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu karar büyük ölçüde sosyal medya hesabınızın koşullarına ve yapılan yorumların içeriğine bağlıdır.

Durumunuza ve sosyal medya profilinize kimin olumsuz yorum bıraktığına bağlı olarak tutumunuz çok farklı olacaktır. Genel olarak bu, her yorumun yorum bazında değerlendirilmesi gerektiği anlamına gelir. Bugün yaşadığımız dünyada insanlar çoğu zaman sosyal medya hesabının diğer ucunda gerçek bir kişinin olduğunu unutuyor ve çok acımasız olabiliyorlar.

Sosyal medyada yorum ve etkileşim alma

Sosyal medya, arkadaşların ve ailenin bağlantı kurmasının bir yolu olarak ortaya çıkarken, insanların klavyelerinin arkasına saklandıkları ve birbirleriyle tartıştıkları bir platforma dönüştü. Klavye savaşçıları genellikle kendi hayatlarındaki bir şey hakkında kötü hissederler ve yorumlarının sizinle hiçbir ilgisi yoktur.
Ancak bu, olumsuz yorumların daha az can yaktığı anlamına gelmez. Hepimizin sahte haberlere maruz kaldığı ve bildirimlerimizden ve beğenilerimizden aldığımız endorfinlerle banyo yaptığı bir dünyada, tüm bunların neden başladığını unutmamız şaşırtıcı değil. Arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurmak ve onların ilgisini çekecek şeyleri paylaşmak.

Bunun yerine, sosyal medyada en iyi görünen kişinin kazandığı, diğer herkesin kendini daha iyi hissettiği ve fotoğraf çektiği bir oyuna dönüştü. Sosyal medya devlerinin üyelikler azalırken bile artık bağlantıdan çok kâra odaklandığından bahsetmiyorum bile.

Bütün bunların sonucunda, sosyal medyadaki olumsuz yorumlar sizi hayal kırıklığına uğratıyorsa, kendinizi yalnız hissetmenize gerek yok. Bununla birlikte, muhtemelen onlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmeniz gerekiyor.. Özetle, sıcağı sıcağına karar vermek zorunda kalmamak için bir eylem planına sahip olmanız gerekir. Peki nasıl bir tutum sergilemelisiniz?

Biri bizi gözetliyor

İnsanların olumsuz yorumlara nasıl tepki verdiğinizi izlediği bir durumda, görmezden gelmek veya silmek yerine etkileşimde bulunmayı düşünebilirsiniz. Bu, bir işletme yürüttüğünüz, bir işletme için sosyal medya yöneticisi olarak hareket ettiğiniz veya bir şirketin kamuoyunda bir çalışanı olduğunuz anlamına gelebilir. Aynı zamanda, ister büyük ölçekte (kamuya karşı) ister küçük ölçekte (çocuklarınız için) olsun, İnternette bir tür rol model olduğunuz anlamına da gelebilir.

Yanıt vermediğinizde bir şey saklıyormuşsunuz gibi görünüyor

Birisi sosyal medya hesabınıza olumsuz bir yorum bırakırsa ve siz görmezden gelmeyi veya silmeyi seçerseniz, bu, saklayacak bir şeyiniz varmış gibi görünmesine neden olabilir. Saklayacak bir şeyiniz yoksa, sayfanızdaki olumsuzluklarla uğraşmak zorunda kalmamak için bu eylemi seçmeniz gayet iyi olur.
Bununla birlikte, yorumda bir doğruluk payı varsa, bir sorundan kaçınmayı seçtiğinizde bu ortaya çıkabilir. Cevap vermezseniz insanların bir şeyi saklayıp saklamadığınızı soracağını düşünüyorsanız, o zaman bir cevap vermek en iyisi olabilir.

İtibarınızı korumak için ne yapmalısınız?

Sosyal medyadaki olumsuz yorumlara yanıt vermek isteyeceğiniz bir diğer durum da bir düzeltme, açıklama yapmanız veya itibarınızı korumanız gerektiği zamandır. Birisi sizin hakkınızda yanlış veya haksız bir şey söylediyse; iddiasının yanlış olduğunu ifade edip, gerçekleri sunmak istemek tamamen mantıklıdır.

Troller ve zorbalar ile nasıl başa çıkabilirsiniz?

Trol yorumları da göz ardı edilmeli veya silinmelidir, çünkü bir trolün tek amacı olumsuz yorumlara yanıt vermenizi sağlamaktır. Troller, yalnızca kurbandan duygusal bir tepki uyandırmak amacıyla sosyal medya sayfalarındaki şeyler hakkında yorum yapmaktan hoşlanırlar. Sizi “kızdırmaktan” zevk alıyorlar ve yorum yapmalarını engellemenin tek tedavisi onları tamamen görmezden gelmek.

Yorumlar nasıl silinir (yalnızca gönderilerinizde)

Yorum, gönderilerinizden birindeyse, hem şikayet edebilir hem de silebilirsiniz. İlk önce bildirmek için yukarıdaki işlemi kullanın (böylece işaretlenmeden kaybolmaz), ardından bundan nasıl kurtulacağınız aşağıda açıklanmıştır:
“Tüm yorumları görüntüle“ye basarak bir gönderinin altındaki yorumları açın.
iPhone’da yorumun üzerinde sola kaydırın, Android’de ona dokunun.
Çöp simgesine basın.
Aynı anda silinecek birden fazla yorumunuz varsa (bununla uğraştığınız için üzgünüz), Instagram Mayıs 2020’de toplu şikayet değil toplu silme veya engelleme özelliğini kullanıma sundu .

Yorumları toplu olarak nasıl yöneteceğinize gelince…

“Tüm yorumları görüntüle”ye basarak yorumları açın.
Sağ üst köşedeki üç noktaya basın ve “Yorumları yönet”i seçin.
Her birinin yanındaki dairelere dokunarak yorumları seçin.
Ne yapmak istediğinize bağlı olarak “Sil”, “Kısıtla” veya “Engelle”yi seçin.

Instagram’da olumsuz yorumlar nasıl şikayet edilir?

  • Instagram’ın mobil uygulamasında bir gönderiyi, profili veya yorumu kolayca şikayet edebilirsiniz.
  • Bir gönderiyi doğrudan mobil cihazınızdaki akışınızdan bildirmek için gönderinin sağ üst köşesindeki “…” simgesine dokunun ve ardından onu işaretleme nedeninizi seçin.
  • Gönderiyi neden şikayet ettiğinize bağlı olarak, Instagram’ın bunun spam veya uygunsuz olup olmadığına karar vermesine yardımcı olmak için içerik hakkında ek bilgiler istenebilir. Bu ek bilgileri anlaşılır bir şekilde yazın.

Cevap bırakın