Instagram’da mavi tik nasıl alınır?

0

Instagram’da fenomen olmak ve milyonlarca kişiye ulaşmak sosyal medya kullanıcılarının hayalini süslüyor. Fenomen olmanın olmazsa olmazı ise mavi tikli yani onaylı bir hesaba sahip olmak. Peki Instagram’da mavi tik almak için ne yapmak gerekiyor? 

Instagram hangi hesaplara mavi tik veriyor? 

Instagram üzerindeki haklarını koruma ve telif altına almak için yapılan işlemlere Instagram hesap onaylama deniliyor. Bu işlem sonunda hesapta kullanıcı adının yanında mavi tik işareti bulunuyor. Uzun süredir kişisel hesabımı (@nurhandemirel) onaylı olarak kullanıyorum. Onaylı bir hesaba sahip olmak isteyen kullanıcılardan çok fazla soru aldığım için bu yazıyı yazmak istedim. 

Sosyal medya uygulaması Instagram, aslında pek çok kategoride alanının tanınmış kişilerine mavi tik veriyor. Burada en önemli nokta kendinizi sosyal ağda nasıl konumlandırdığınız. Örneğin “tanınmış kişi” olarak doğrulama istediğinizde gerçekten tanınmış bir kişi olup olmadığınız kontrol edilir. Basında hakkınızda çıkan haberler olup olmadığı ve bu haberlerin yoğunluğu önemlidir. Keza binlerce takipçiniz olsa dahi Instagram sizi “tanınmış kişi” olarak onaylamaz. 

Mavi tik için nasıl başvuru yapılır? 

“Mavi Tik” onayı için öncelikle hesabınızın “İşletme Hesabı” olması ve profil bilgilerinizin eksiksiz doldurulması gerekiyor. Hesabınızda gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra başvuru yapmaya hazırsınız! 

Ayarlar > Hesap > Doğrulama İste‘ye dokunun. Adınızı ve soyadınızı girin ve koşulları karşılayan bir kimlik belgesi gönderin (Örn. nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet). Kurumsal bir işletme hesabı için başvuru yapacaksınız vergi levhası, güncel fatura ya da sözleşme gibi resmi evraklara ihtiyacınız var. Hepsi bu kadar! Bunun dışında yapmanız gereken herhangi bir işlem bulunmuyor. Doğrulama iste seçeneği görünmüyorsa destek bölümünden sosyal ağ yönetimi ile iletişime geçebilirsiniz. “Neyi Geliştirmemizi istersin?” kısmına hesabınızla ilgili taleplerinizi yazabilirsiniz. 

Mavi tik alabilmek için dikkat etmeniz gerekenler:

  • Profil bilgileriniz eksiksiz düzenlenmiş olmalı. Web siteniz ve emailiniz profilinizde yer almalı. Kurumsal başvuru yapacaklar için domain uzantılı bir mail daha etkili olacaktır. 
  • Instagram hesabınız Facebook’a bağlı olmalı. 
  • Hesabınızda hileli işlemler yapmaktan kaçının. Beğeni, yorum ve etkileşim yapma özelliği olan üçüncü parti uygulamalarla hesap şifrenizi paylaşmayın. 
  • Sahte takipçi ve beğeni satın almaktan kaçının. 
  • Özgün içerikler paylaşın ve hesabınızı aktif tutun. 
  • Etkileşimlerinizi artırmak için sponsorlu gönderiler oluşturun ve başka hesaplarla etkileşim kurun. 

Mavi tik dolandırıcılarına kanmayın! 

Genellikle ünlü kişilerin ve markaların kurumsal hesaplarında gördüğümüz mavi tik, pek çok kişi için prestij ve güven anlamına geliyor. Takipçisi belli bir sayının üzerinde olan insanlar bu yüzden onaylı bir hesaba sahip olmak istiyor. Ancak bu durumun suistimal etmek isteyen dolandırıcılar çok yüksek meblağlara mavi tik alabileceklerini iddia edip, ünlü kişileri ve yüksek takipçili hesaplara sahip olan kişileri dolandırabiliyorlar. Yukarıda da anlattığım gibi onaylı bir hesaba sahip olabilmek için uygulama üzerinden doğrulama istemeniz yeterli. Dileyen herkes doğrulama için başvuru yapılabiliyor ancak bu durum başvuru yapan herkesin hesabının doğrulanacağı anlamına gelmiyor.

Cevap bırakın