Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraInstagram’a yatay-dikey format desteği

  Instagram’a yatay-dikey format desteği

  instagram

  Instagram kare şeklindeki fotoğraf ve video paylaşımına izin veren yapısı ile tanınır. Kullanıcılar, örneğin dikdörtgen şeklindeki fotoğrafın bazı kesimlerinden feragat ediyor, kare halinde paylaşabiliyorlardı. Yeni Instagram güncellemesi ile oldukça radikal bir değişikliğe giden sosyal medya platformunda artık dikdörtgen formunda paylaşımlarda bulunulabilecek.

  Fotoğraf paylaşımında Instagram’a gelen son güncelleme ile birlikte karenin yanı sıra dikey/yatay dikdörtgen formatlara izin veriliyor. Atılan adımın hem kullanıcıların multimedyalarının belli kısımlarda kayıba uğramış şekilde paylaşmalarının önüne geçeceği hem de görselleri paylaşıma hazırlama sürelerini kısaltacağı öngörülüyor. Öte yandan gelişmenin profesyonel fotoğrafçılar ve markalar açısından verimli sonuçlar doğuracağı tahmin ediliyor.

  instagram

  Instagram’da paylaşılan her 5 fotoğraftan 1’inin kare formatına uygun olmadığı, yani dikdörtgen yapıda olduğu kaydedilirken Instagram Ürün Müdürü Ashley Yuki, kimi kullanıcıların daha önceki formata uygun olmayan fotoğraflarını, kare formuna dönüştürmek istemedikleri için paylaşmak istemediklerini bildiklerini belirtmişti; ilgili güncelleme bu durumun önüne geçmek adına gerçekleştirilirken kullanıma başlamak için yapılması gereken tek şey iOS ve Android cihazlarda uygulamayı en son sürüme yükseltmek.

  Güncellemenin ardından kullanım sırasında karenin dışında da paylaşımlara başlanması mümkün oluyor. Bunun için gelen yenilik ise yeni format değiştirme ikonu. Burada dilediğiniz formatlara geçişler yapabilmeniz sağlanıyor. Güncelleme ile ayrıca video filtrelerine de yenileri eklendi.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN