Instagram izinsiz şekilde veri topladı mı?

0

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, izinsiz veri toplama suçlamaları ile karşı karşıya. İşte ayrıntılar…

Sosyal medya platformları kişisel veri gizliliğine yönelik çeşitli araştırmalara konu olmaya devam ediyor. Bu kapsamda zaman zaman çeşitli ihlalleri ile gündeme gelen sosyal ağlar, büyük önem taşıyan kullanıcı verilerine yönelik agresif tutumlarından vazgeçecek gibi de görünmüyorlar. Bu kapsamdaki son gelişmenin arkasında ise uzun süredir ‘veri hassasiyeti’ tarafında kamuoyunda yer almayan Instagram var.

Ortaya atılan iddialara göre Instagram, kullanıcılarının biyometrik verilerini izinsiz bir şekilde topluyor. Üstelik konu yargıya taşındı bile. Instagram’a açılan davada 100 milyonun üzerinde kullanıcısına ait verilerin toplandığı dile getiriliyor.

Facebook’un sahibi olduğu Instagram, kullanıcıların verilerini toplama konusunda bu yılın başında uyarılmıştı. Ancak açılan davaya göre Instagram’ın izinsiz veri toplaması 2020 yılının öncesinde başladı. Açılan davanın sonucuna göre Instagram, her ihlal için kişi başına bin dolara kadar ödeme yapabilir. Bu ödemenin, şirketin verileri “dikkatsizce ya da kasıtlı olarak” ihlali söz konusu olduğunda ise 5 bin dolara kadar çıkabileceği söyleniyor. Instagram’ın sahibi olan Facebook ise konu hakkında bir açıklama yapmadı.

Instagram’ın veri ihlali, kasıtlı bir şekilde yapıldıysa ve mahkemede bu durum tespit edilirse, Instagram kullanıcılarının güveni sarsılabilir.
Instagram’a açılan davanın akıbeti merak ediliyor.

Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın