Instagram: Hayır, gizlemiyoruz!

0

Instagram tarafından, son dönemde öne sürülen spekülasyonlara ilişkin resmi bir yanıt geldi. İşte o yanıt…

Sosyal medya dünyasında Facebook’un artan durağanlığı, Twitter’ın bir türlü beklenen atılımı gerçekleştirememesi derken tüm gözler kendini olağanüstü seviyelerde trendlere entegre eden Instagram’da. Popüler sosyal medya ağı birkaç sene önce Twitter’la yarışan kullanıcı sayılarında artık gözünü zirveye dikti. Bu arada Twitter’ı da kullanıcı sayısı tarafında neredeyse 3’e katladı. Diğer yandan platforma dair çeşitli negatif teorilerde de artış kaydedildi. Örneğin geçtiğimiz haftalarda çığ gibi büyüyen bir trend olarak Instagram kullanıcıları, kendi paylaşımlarını gören kullanıcıların beğeni ya da ‘evet’ kelimesiyle yorum şeklinde bir bildirimde bulunmalarını talep ettiler. Bunun nedeni kullanıcıların her paylaşımlarının takipçileri tarafından görülmediğini öne sürmeleriydi ve bu yönde kamuoyu nezdinde oluşan bir tür deney söz konusu oldu. Bir kopyala-yapıştır mesajı şeklinde, kullanıcı nezdinde gelişen paylaşımlar çığ gibi büyürken Instagram’dan konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Resmi açıklama geldi…

Instagram, paylaşımların tüm takipçiler tarafından görülmesini önlemek adına herhangi bir şey yapılmadığını açıkladı. Devamında haber akışında ilk önce en çok zaman geçirilen hesapların paylaşımlarının görülmesi, çok fazla takipçi olduğunda bazı gönderiler görülemeyebiliyor. Ancak Instagram kullanıcının uzun bir süre boyunca aşağı kaydırdığı taktirde tüm gönderileri görüntüleyeceği kaydediliyor.

Teorik bir spekülasyon olarak Instagram’da paylaşımların takipçilerin yüzde 7’sinin önüne hiçbir zaman çıkmadığı öne sürülmüştü. Bu bağlamda gelen Instagram açıklaması, bir tür cevap niteliğinde.

Cevap bırakın