Instagram güzellik filtreleri hakkında bilmeniz gerekenler

0

Sosyal medya filtreleri çok gelişti. Artık mükemmel görünüm için aradığınız her şeye Instagram filtreleri sayesinde erişebiliyorsunuz. İsterseniz makyaj stilinizi değiştirin, arzu ederseniz sanal burun estetiği yapın!  Ayrıca kendinize yakışan ideal makyaj tarzlarını da filtreler sayesinde keşfedebilirsiniz.  İşte Instagram filtreleri ile ilgili merak edilenler!..

Instagram filtreleri psikolojimizi nasıl etkiliyor? 

Filtreler hayatımızın adeta vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Filtreler sayesinde 

cilt dokusundan, ton farklılıklarına, yara izlerinden kırışıklıklara kadar yüzümüzde rahatsız olduğumuz pek çok şeyi kamufle edebiliyoruz. Peki yarattığımız bu sanal karakter zihinsel sağlığımızı nasıl etkiliyor? 

Sosyal medyada ideal bir profil oluşturmak herkes için adeta bir standart haline geldi. Ancak filtrelerle oluşturulan sanal karakterler kişilerin özgüvenini düşürüyor, gerçeklik algısı olumsuz yönde etkileniyor ve beden algısı bozukluğu gibi problemler görülebiliyor. Psikolojik araştırmalara göre bireyin algılanan bedeniyle, zihnindeki ideal bedeni arasındaki uzaklığın, beden algısı bozukluğunun temelini oluşturduğu gözleniyor. Bu etki, erkeklerden daha çok kadınlarda görülüyor. Kadınlar, dış görünüm ve kilo açısından kendilerini ideal güzellik standartlarına uymak zorunda hissediyor.

Instagram güzellik filtresi
Instagram güzellik filtresi

Instagram güzellik filtrelerini keşfedin 

Instagram filtreleri konusuna iyi tarafından bakacak olursak, filtreler sayesinde günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz basit makyaj tüyoları keşfedebiliriz. Normal şartlarda denemeye cesaret edemeyeceğiniz bir ruj rengini veya farı filtrelerle zahmetsizce deneyimleyebiliriz. Güzellik filtrelerini denemek için;

  • Instagram hikayelerini açın 
  • Filtreler bölümünden herhangi bir filtreye dokunun 
  • “Efektlere  göz at” ı seçin
  • Efekt galerisinden beauty ya da güzellik şeklinde arama yaparak filtreleri görüntüleyin
  • Beğendiğiniz görünümlere dokunarak “Şimdi Dene”yi seçin ve selfie çekin.
  • Filtreyi beğendiyseniz daha sonraki selfie çekimleriniz için kaydedin. Bunu yaptığınızda favori filtreniz efektleriniz arasında görünecektir. 

Instagram hikayeleri için kullanabileceğiniz binlerce filtreye, efekt galerisinde ulaşmak mümkün. Örneğin ses, renk, ışık ve geçiş efektleri, kalpli gözler, kamera stilleri, ruh halleri, selfie ve hayvan filtreleri gibi pek çok kategori mevcut. Dilerseniz doğa ve detay fotoğraflarında da filtreleri kullanabilirsiniz. Bu sayede daha doygun yeşiller ve daha canlı renkler elde edebilirsiniz. Manzara çekimleri için mükemmel olan filtreler, kontrastı nazikçe yükseltir ve onu mükemmel bir koyu tonlu filtre haline getirir. Sonbahar ve vintage fotoğraflar için de kahverengi tonları tercih edebilirsiniz. 

Uygulamanın efekt galerisinden yapacağınız aramalarla efekt galerisinden favori filtrelerinizi belirleyebilir, daha sonra yapacağınız çekimler için filtrelerinizi kaydedebilirsiniz. 

Kendi Instagram filtrenizi yapabilirsiniz

Instagram efekt galerisinde görmüş olduğunuz filtreleri dilerseniz siz de yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ise Spark AR Studio programını bilgisayarınıza indirmek. Instagram için özel yüz filtreleri ve efektler oluşturmanıza olanak tanıyan bir araç olan Spark AR Studio artık herkes tarafından kullanılabiliyor.  Yazılımın nasıl çalıştığını öğrenmek için 

 Spark AR’nin web sitesindeki video kurslarını izleyebilirsiniz. Ayrıca, YouTube’da da bu konuda pek çok bilgilendirici video bulunuyor.

Son zamanlarda markalar da filtreleri pazarlama faaliyetleri için kullanmaya başladı. Örnek verecek olursak dünyaca ünlü müzayede evi Sotheby’s mücevher müzayedesi öncesinde satışa çıkacak tacın instagram filtresini yayınladı. Dilerseniz 1 milyon Euro değerindeki tacı sanal olarak deneyebilirsiniz.  “Royal Tiara” filtresi ile kendinizi eski çağlarda yaşayan bir kraliçe gibi hissedebilirsiniz!.. 

 

Cevap bırakın