Instagram canlı yayınları hakkında faydalı tavsiyeler

0

Bütün dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle çoğumuz vaktimizin büyük bir kısmını evlerimizde geçirdik. Bu süre içerisinde sosyal medyada geçirdiğimiz vakit de oldukça arttı. Duygularımızı ve fikirlerimizi takipçilerimizle paylaşıp, canlı yayınlarla gündemi takip etmeye çalıştık. Ben de bu süreçte yoğun bir şekilde Instagram’da canlı yayın programları yaparak, merak ettiğimizi konuları uzmanlarla birlikte değerlendirdim. bu süreçte edindiğim tecrübeleri de sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Instagram canlı yayınları için en ideal saat 

Instagram canlı yayınları yapıyorsanız eğer izleyiciler için en uygun saati seçmeniz ve tam saatinde yayına bağlanmanız gerekiyor. Sizi takip eden kişiler için en ideal saati tecrübelerinize dayanarak oluşturabiliyorsunuz. Benim için ideal yayın saati 21.30 veya 22.00. Gündüz saatlerinde ise konuya göre 15.00 ya da 16.00 saatlerinde canlı yayınlarımı yapmayı tercih ediyorum. Canlı yayın saatinin konusunu belirlerken itab ettiğim hedef kitlenin alışkanlıklarını ve yaşam koşullarını göz önünde bulundurup, ona göre gündüz veya akşam saatlerini tercih ediyorum. Aslında etkileşim için akşam en iyi saat 21.00 fakat bu saatte pek çok Instagram hesabı harekete geçiyor ve ciddi bağlantı problemleri oluşuyor. Bu yüzden 21.00 sonrası yapılacak canlı yayınlar bağlantı kalitesi bakımından daha sorunsuz geçiyor. Canlı yayınları çok geç saatlerde yapanlar da var. Örneğin gece yarısı sonrasında canlı yayına bağlanan hesaplar da var ancak çoğu kişinin o saatte uyuduğunu farz edersek, etkileşim ve izlenme anlamında gece yarısından sonra canlı yayın yapmak çok verimli olmaz. 

Canlı yayın konuğu reytingi belirliyor 

Instagram canlı yayınlarının izlenmesini elbette programa konuk ettiğiniz kişi belirliyor. Takipçi sayısı ve bilinirliği yüksek bir konuk hem daha keyifli bir program geçirmenizi, hem de yayınını zın daha fazla kişi tarafından izlenmesini sağlıyor. Program öncesinde yapacağınız duyurularla takipçilerizi haberdar ederseniz, konuyla ilgili olan kişiler yayınınıza katılıp, merak ettiği konularda sorular sorabiliyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yayının bir konusu olması ve sohbetin bu konu etrafında ilerlemesi. Yayın öncesinde konuşacağınız konuları ve soruları hazırlarsanız, konuğunuz da sohbet etmeyi seven biriyse oldukça keyifli bir şekilde canlı yayını gerçekleştirebilirsiniz. İlginç gündem konuları olduğunda yayınınızın izlenme ihtimali de daha çok artıyor. Örneğin ben ilk canlı yayınımı iyileşen bir koronavirüs hastası ile yapmıştım. O güne kadar medyada iyileşen hastalarla ilgili haber yapılmadığı için canlı yayın oldukça fazla ilgi gördü. Hatta ulusal medyada ana haberler dahil pek çok yerde haber oldu. İlk edindiğim tecrübe ile daha sonra konu ve konuk seçimine daha fazla dikkat etmeye çalıştım. 

Canlı yayın kazalarına dikkat

İster televizyonda ister internette canlı yayın yapıyor olun, adrenaline hazır olun. Canlı yayınlar her zaman risklidir. Çünkü hayatın doğal akışında hangi durumla karşılaşacağınızı kestiremiyorsunuz. Aniden kapı açılıp çocuklarınız canlı yayına dahil olabilir, kediniz kucağınıza atlayabilir veya hiç aklınıza gelmeyen bir soru ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bunun dışında canlı yayın sırasında izleyenlerin kötü mesajlarına ve trollüğe maruz kalabilirsiniz. En çok dikkat etmeniz gereken konu ise canlı yayına katılım talepleri. Tanımadığınız kişileri canlı yayına almanız bu noktada büyük bir risk. Yayına bağlanan konuğun ne yapacağı, ne söyleyeceği büyük bir muamma. Bu yüzden özellikle tanınmış kişilerin dikkatli olması ve katılım taleplerini değerlendirirken riskleri göz önünde bulundurması gerekir. 

IGTV videolarını artık kaydedip paylaşabilirsiniz

ınstagram’a gelen son güncelleme ile birlikte canlı yayın programlarına dışarıdan herhangi bir yardımcı programa gerek kalmadan kaydedip IG TV’de takipçilerinizle paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca diğer sosyal medya hesaplarınızda kolaylıkla programlarınızı paylaşmanız mümkün. Diğer taraftan, IGTV’den de YouTube’da olduğu gibi embed kodu ile internet siteleriniz için video çekebiliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki web sitenize IGTV videosu ekleyebilmek için artık YouTube’a ihtiyacınız yok. 

 

Cevap bırakın