Instagram’ın beğenileri gizleme özelliği şimdi de ABD’de test edilecek

0

Yeni özellik Nisan ayında Kanada’da denenmeye başlanmış, iki ay sonra da İtalya, İrlanda, Brezilya, Japonya, Yeni Zelanda ve Avustralya’da kısıtlı olarak kullanıma sunulmuştu. Sırada ABD var…

Instagram, Nisan ayından itibaren “gönderi beğenilerini gizleme” özelliğini, 6 ayrı ülkede test etmekteydi. Bu özelliğin önümüzdeki birkaç gün içinde ABD’de de denenmeye başlanacağı ifade edildi.

Instagram CEO’su Adam Mosseri’nin açıkladığı bu özelliğin amacı, platformdaki rekabeti azaltmak, kullanıcıların beğeni ve ilgi hırsını törpülemek ve yaşanan stresi ve endişeyi minimum düzeye indirmek.

Yeni özellik Nisan ayında Kanada’da denenmeye başlanmış, iki ay sonra da İtalya, İrlanda, Brezilya, Japonya, Yeni Zelanda ve Avustralya’da kısıtlı olarak kullanıma sunulmuştu. Facebook da aynı özelliği Eylül’de Avustralya’da denemeye başlamıştı.

Sosyal medya analisti HypeAuditor, gönderi beğenilerini gizleme özelliğinin denendiği ülkelerde popüler hesaplardaki paylaşımların beğenilerinin ciddi oranda azaldığını tespit etti. Elde edilen verilere göre, beğenilerde %3-%15 arasında azalma oldu.

Test esnasında beğenilerdeki en ciddi azalma, Brezilya’da oldu ve takipçi sayısı 100.000 ile 1 milyon arasında değişen içerik üreticileri %28.33 oranında beğeni kaybetti.

Fakat Japonya bunun aksine bir olay yaşadı ve pek çok hesabın beğenileri  %6 düzeyinde artış gösterdi.

Özellik, birkaç gün içinde bazı ABD eyaletlerinde denemeye sunulacak, ancak global kullanıma açılacak mı ve hangi tarihte açılacak gibi sorular şu an için cevapsız.

Cevap bırakın