Instagram beğeni sayılarını gizlemeye başlayabilir

0

Popüler sosyal medya ağı Instagram, sunduğu hizmetinin en temel parçalarından birini değiştiriyor olabilir: Beğeniler.

Instagram’la ilgili bir dizi yeni belge basına yansıdı. ABD’de ses getiren gelişmede yeni ekran görüntüleri, şirketin Instagram gönderilerindeki beğeni sayılarını gizlemek için bir yol test ettiğini gösteriyor. Araştırmacı Jane Manchun Wong tarafından keşfedilen görüntüler, artık kesin sayımlar göstermeyen Instagram gönderilerine işaret ediyor. Bunun yerine, gönderide beğenen birkaç kişi “ve diğerleri” kısmı göze çarpıyor. Son derece radikal bir değişiklik…

“Takipçilerinizin ne paylaştığınıza odaklanmasını istiyoruz, gönderilerinizin ne kadar beğeni aldığına değil,” diyor Instagram değişikliği açıklayan uygulama içi bir mesajda. “Bu test sırasında yalnızca gönderiyi paylaşan kişi aldığı toplam beğeniyi görebilecek.”

Merakla bekleniyor…

Açıklamada bir Instagram sözcüsü, özelliğin “şu anda” test edilmediğini, ancak “Instagram üzerindeki baskıyı azaltmanın yollarını araştırmanın her zaman düşündükleri bir şey olduğunu” söylüyor. Popüler platformda yapılan paylaşımların aldığı beğeni hala çok önemli. Çoğu kullanıcı ‘pek beğeni almayacağını’ düşünerek paylaşımda bulunmaktan kaçınıyor. Yani, atılacak -olası- adım stratejik açıdan oldukça inovatif olabilir.

Instagram beğeni konusunu ele alıyor… Beğeni sayıları zorbalık gibi sorunlu görünmüyor olabilir, ancak Instagram eleştirmenleri bunu, hizmetin potansiyel olumsuz etkilerine katkıda bulunan bir yönü olarak belirtti. Beğeni sayıları, özellikle genç kullanıcılar için, bir sosyal baskı kaynağı olabiliyor. Vurgulamaları kaldırmak, potansiyel olarak Instagram’ı biraz daha sağlıklı hale getirebilir.

Cevap bırakın