Instagram artık görme kaybı yaşayanları da düşünüyor

0

Sosyal medyanın popüler platformu Instagram, görme kaybı yaşamış kullanıcılar için oldukça ilginç bir özellik sundu. İşte detaylar…

Yapay zeka her geçen gün farklı uygulama ve yazılımlar ile karşımıza çıkıyor. Gelişmekte olan yazılım segmentine adım atam isimlere bir yenisi daha eklendi. Instagram görme kaybı yaşayan kullanıcılar için platformu daha rahat ve kolay kullanabilmeleri adına yapay zeka destekli bir özellik sunduğunu açıkladı.

Bundan böyle yapay zeka uygulaması sayesinde paylaşılan fotoğraflar ekran okuma özelliği sayesinde ayırt edilebilecek.

Ayrıca görme kaybı yaşayanlar eğer isterlerse bu özellik sayesinde fotoğrafın sesli olarak anlatılmasını mümkün kılacak.

Diğer yandan platforma eklenen yapay zeka özelliği fotoğrafların altına yer alan açıklamalarında görme kaybı yaşayanlara okunmasını sağlayacak.

Fotoğrafın altında herhangi bir açıklama olmadığı durumlarda ise yapay zeka teknolojisi ile fotoğraf görme kaybı yaşayan kullanıcı için detayları ile tanımlanacak.

Instagram’a yapay zeka özelliği

Instagram’a eklenen yeni özellik daha önce farklı şekillerde sıkça karşımıza çıkan bir uygulama. Hatta Facebook’un yıllardır bu uygulamayı kullanıcılarına sunduğunu söylemek mümkün. Ancak bu özellik Instagram’a daha yeni eklenmiş durumda.

Yapay zekanın mantığında ekran okuma teknolojisi kullanılıyor. Uygulama ekranını tam olarak göremeyenler için açıklamaları okuyor, fakat açıklama yoksa fotoğrafı tanımlıyor.

Son olarak yeni özelliği kullanmak isteyenlerin paylaşım yapmadan önce yorum yapılan ekranın alt kısmında yer alan “Gelişmiş Ayarlar” sekmesinden açmaları gerekiyor.

Cevap bırakın