Instagram, AR destekli filtrelerini kullanıma sundu

0

Instagram, son dönemin tartışma yaratan sosyal ağlarından. Bunun nedeni bir diğer tanınmış platform olan Snapchat’teki çok sayıda özellği entegre etmesi, işte bu yöndeki adımlarını sürdüren fotoğraf ve video paylaşım ağı, bu kez de artırılmış gerçeklik yani AR destekli filtrelerini kullanıma sundu.

8 adet yüz filtresi ile başlayan süreç, Instagram kullanıcılarının yüzlerine gelen çeşitli objelerin yanı sıra etraflarında başka öğelerin de hareketli şekilde görünmesi ile birlikte platformda uzun yıllardır trend olan selfie anlayışına ilginç boyutlar katıyor.

iOS ve Android uygulamaları üzerinden yayınlanan güncelleme ile gelen ilgili özelliğin kullanımı için Hikayeler kısmına girilip Canlı, Normal, Boomerang ve Eller Serbest seçeneklerinin üstünde yer alan filtre butonuna basılması gerekiyor. Bunun devamında kelebekten tavşana birçok farklı örnekte filtreler kullanılarak kayıtlar yapılabiliyor.

Bir Facebook şirketi olan Instagram’daki yeni özellikle ilgili olarak ilginç bir gelişme daha yaşandı; Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, gözlük ve üzerinde matematik formüllerinin göründüğü filtreyi kullanarak bir konuşma paylaşarak özelliği geliştiren ekibe teşekkür etti. Ayrıca Instagram CEO’su da konuyla ilgili bir video paylaştı.

Instagram’ın Snapchat özelliklerini kendi yapısına entegre etmesi ise kamuoyunda ilginç şekillerde ele alınmaya devam ediliyor. ABD basınında Instagram’ın Snapchat’i yok etmek istediğinin altını çizen çok sayıda haber yayınlandı. Bu noktada geçtiğimiz günlerde açıklanan Snapchat finansal sonuçları da, yazılım platformunda işlerin iyiden iyiye kötüleştiğine işaret etmişti.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın