İnsanları parola hatırlama derdinden kurtaracak teknolojiler

0

Elektronik cihazlarda önceden sadece rakamlardan oluşan 4 ya da 6 haneli şifreler kullanırdık. Para çekme makinelerinin yaygınlaşmasıyla bu gelenek pek değişmedi. Ama İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte artık 4 rakamlı şifreler yetmemeye çok daha güçlü parolalara ihtiyaç duymaya başladık. Hatta rakamlar ve harfler yetmedi; küçük harf, büyük harf, rakam, noktalama işaretleri ve özel karakterler kullanmaya başladık. Ama gün geldi bu da yetmez oldu. Çünkü o kadar çok yerde parola kullanıyoruz ki, parola başkasının eline geçtiği zaman her yeri ele geçiremesin diye her mecra ya da uygulama için ayrı bir parola kullanır olduk. İşte bu yazıda size parola derdinden kurtulmanızı sağlayacak yeni teknolojilerden ve hali hazırda kullanılan yöntemlerden bahsedeceğim.

Parmak İzi

Parola yöneticisi

Ücretli ve ücretsiz çeşitli parola yöneticileri kullanımınızda. Bazıları akıllı telefonlarınızda ve tabletlerinizde de çalışıyor. Parola yöneticileri sizin adınıza karmaşık parolalar üretebiliyor ve her bir site ya da ayrı bir uygulama için parola kullanabilmenizi sağlıyor. Bu sayede bir parolanız başkasının eline geçtiğinde buna hangi uygulama ya da sitenin neden olduğunu da anlayabiliyorsunuz. Açıkçası her bilgisayarda olması gereken faydalı uygulamalardan biri parola yöneticileri.

Biyometrik teknolojiler

Parmak izi, yüz tanıma ve diğer biyometrik teknolojiler özellikle mobil cihazlarda en çok kullanılan güvenlik teknolojileri haline geldi. Yeni cihazların hemen hemen hepsini artık ya parmak izi ya da yüz tanımayla açıyoruz. Ancak siber korsanlar ve özellikle emniyet güçleri bir şekilde şu an kullanılan parmak izi ve yüz tanıma sistemlerini aşmanın yolunu bulabiliyorlar. İşte bu noktada DNA devreye giriyor. İleride DNA sayesinde cihazları kendi sahiplerinden başkası açamayacak.

Parmak izi, yüz tanıma ve DNA’dan bahsetmişken davranış biyometrisinden bahsetmemek olmaz. Kalp atışından yürüyüş tarzına, gülmeye kadar çeşitli davranışlar birer parola yerine kullanılabilir hale gelecek ancak şu an bu mümkün gibi gözükmüyor. Şu an bazı şirketler davranış biyometrisini çeşitli güvenlik aşamalarına ek olarak kullanıyor. Örneğin parmak izi ya da şifreyle iş yerine geldiniz. Parmak izini siz bastınız ama başka birisi sizin yerinize girdi, işte davranış biyometrisi bunun siz olmadığınızı anlayabiliyor.

Yüz Tanıma

Yapay zeka

Son dönemin en popüler konularından biri yapay zeka. Yapay zeka ve makine öğrenimi bir araya geldiğinde insanların parola kullanmasına gerek kalmayacak. Davranışınız, konuşma şekliniz, bakışınız açıkçası her türlü fiziksel özelliğiniz parola yerine geçecek. Yapay zekayı kandırması da biraz zor olacak gibi gözüküyor.

QR kodu

Para çekme makinesi, giriş kontrolü gibi yerlerde parola yerine kullanılabilen QR kodu, akıllı telefonunuzla birlikte çalışıyor. Ancak QR kodunu da oluşturmak için bir şekilde telefonunuza şifre ya da parola girmenizden dolayı belki para çekme makinelerinde zaman kazandırıcı bir özellik olarak görülebilir.

Paroladan bahsetmişken iki faktörlü doğrulamadan bahsetmemek olmaz. Özellikle finansal işlemlerde iki faktörlü doğrulama kullanmaya dikkat edin, yoksa kendinizi bir anda siber saldırganların kurbanı olarak bulabilirsiniz.

Cevap bırakın